Termin egzaminu uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie może przystąpić do niego w ustalonym terminie, może go zdawać w dodatkowym czasie wyznaczonym przez dyrektora szkoły. Jeśli w chwili ustalania terminu wiadomo, że ucznia nie będzie do ostatniego dnia zajęć – można od razu zaplanować go na termin dodatkowy.
Nowe przepisy przewidują egzaminy klasyfikacyjne w indywidualnym toku nauki
Od 1 września 2015 r. uczeń realizujący indywidualny tok nauki jest klasyfikowany na podstawie egzaminów klasyfikacyjnych. Egzamin przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
Ustalenie terminu egzaminu
Natomiast w przypadku ucznia, który został laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim oraz laureat lub finalista ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, otrzymuje z danych zajęć najwyższą pozytywną roczną ocenę klasyfikacyjną. Szczegółowe zasady oceniania, także dotyczące uczniów realizujących indywidualny tok nauki, którzy uzyskali tytuł laureata właściwego konkursu czy olimpiady, powinny być uregulowane w statucie szkoły. Uczeń powinien być oceniany i klasyfikowany zgodnie z tymi zasadami.
Forma egzaminu – pisemna i praktyczna
Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej. Jednak egzaminy klasyfikacyjne z:
- plastyki,
- muzyki,
- zajęć artystycznych,
- zajęć technicznych,
- informatyki,
- zajęć komputerowych,
- wychowania fizycznego
mają przede wszystkim formę zadań praktycznych.
Egzamin klasyfikacyjny z zajęć praktycznych, zajęć laboratoryjnych i innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych – w szkole prowadzącej kształcenie zawodowe, których programy nauczania przewidują prowadzenie ćwiczeń lub doświadczeń, ma formę zadań praktycznych.
Przykładowo: W przypadku laureatów konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim otrzymują oni celującą roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną z mocy prawa. Uczeń realizujący indywidualny tok nauki może być klasyfikowany i promowany w czasie całego roku szkolnego na podstawie egzaminu klasyfikacyjnego. Jednocześnie, w przypadku, gdy uczeń uzyskał tytuł laureata po ustaleniu albo uzyskaniu rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, otrzymuje on z tych zajęć celującą końcową ocenę klasyfikacyjną.Nie ma konieczności przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego dla laureata, ponieważ powinien on automatycznie otrzymać ocenę celującą z zajęć edukacyjnych, których treści objęte były konkursem przedmiotowym.
- art. 44l, art. 44zb, art. 44zq, art. 66 ust. 1b ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
- § 17rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 10 czerwca 2015 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. poz. 843).
Zobacz także:
