Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego są obowiązani do zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia. Jeśli nie wywiązują się z tego obowiązku, to może na nich zostać nałożona kara pieniężna w trybie przewidzianym przez przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Nieuczęszczanie dziecka do przedszkola nie skutkuje jednak odroczeniem obowiązku szkolnego.
Niska frekwencja w przedszkolu nie powoduje odroczenia obowiązku szkolnego
Dyrektor przedszkola nie może decydować o odroczeniu obowiązku szkolnego dla dziecka, które ma niską frekwencję na zajęciach. W przypadku frekwencji poniżej 50% ma on natomiast obowiązek poinformowania o sytuacji dyrektora szkoły podstawowej, który podejmie działania związane z egzekucją obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.
Częsta absencja dziecka – rodzice powinni rozważyć odroczenie obowiązku szkolnego
Przez niespełnienie przez dziecko ww. obowiązku należy rozumieć nieusprawiedliwioną jego nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50% dni zajęć w przedszkolu (innej formie wychowania przedszkolnego, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej).
Jeśli dziecko regularnie choruje, dyrektor przedszkola powinien poinformować rodziców o możliwości ubiegania się o odroczenie obowiązku szkolnego dla niego (na wniosek rodziców). Decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego podejmuje jednak dyrektor szkoły podstawowej, w obwodzie zamieszkania dziecka, po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
O niespełnianiu obowiązku przedszkolnego dyrektor przedszkola zawiadamia dyrektora szkoły
W przypadku niespełniania obowiązku przygotowania przedszkolnego przez dziecko dyrektor przedszkola ma obowiązek powiadomić o tym fakcie dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka. Dalsze działania prowadzi dyrektor szkoły podstawowej:
- wystosowanie upomnienia do zobowiązanych rodziców/prawnych opiekunów, do celów dowodowych wymagana jest forma pisemna i skuteczność doręczenia (dowód doręczenia),
- wystawienie tytułu wykonawczego, po upływie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia,
- wystąpienie do organu egzekucyjnego (gminy) z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego w administracji.
Rodzice niewywiązujący się z obowiązku zapłacą grzywnę
Środkiem przymuszającym dla wyegzekwowania obowiązków zapewnienia dziecku rocznego przegotowania przedszkolnego jest grzywna nałożona na rodziców (prawnych opiekunów) dziecka przez organ egzekucyjny. Grzywna nakładana może być wielokrotnie, z tego samego tytułu, aż do osiągnięcia pożądanego skutku albo wyczerpania górnej granicy kwoty, przewidzianej do nałożenia w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
- art. 14b ust. 1 pkt 2, art. 16 ust. 3, 4, 4c, 4d, art. 20 ust. 1, ust. 2 pkt 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
- § 3 ust. 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 893),
Zobacz także:
Tagi: dyrektor przedszkola
