Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. W ramach tego czasu pracy nauczyciel i pobieranego wynagrodzenia nauczyciel jest zobowiązany realizować:
Nauczyciel nie dostanie dodatkowego wynagrodzenia za egzaminy 2014
W większości egzaminów i sprawdzianów nauczyciel ma obowiązek uczestniczyć w ramach czasu pracy i otrzymywanej pensji. Dodatkowe wynagrodzenie może dostać tylko za część ustną egzaminu maturalnego, pod warunkiem że zadanie to zajmie mu więcej godzin, niż wynosi jego pensum.
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz;
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, z tym że w ramach tych zajęć:
a) nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, jest obowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 2 godzin w tygodniu,
b) nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest obowiązany prowadzić zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
W ramach pensum i pobieranego wynagrodzenia nauczyciel jest zobowiązany uczestniczyć w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego. Jeżeli jednak praca ta przekroczy obowiązujące nauczyciela pensum, to należy mu się dodatkowe wynagrodzenie jak za godziny ponadwymiarowe. Z kolei w ramach innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły i pobieranego wynagrodzenia nauczyciel jest zobowiązany uczestniczyć w przeprowadzaniu odpowiednio:
1) sprawdzianu w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej,
2) egzaminu w ostatnim roku nauki w gimnazjum,
3) egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
4) egzaminu maturalnego - z wyjątkiem części ustnej.
Za pracę przy ww. sprawdzianach i egzaminach nauczyciel nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia.
- art. 42 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2014 r. poz. 191),
- art. 9 ust. 1, art. 9c ust. 11 i ust. 12 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).
Zobacz także:
