Uczeń nie jest klasyfikowany w wydłużonym roku nauki, nie otrzymuje w związku z tym promocji do klasy programowo wyższej. Takie stanowisko wyrażone zostało w odpowiedzi sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – z upoważnienia ministra – na interpelację nr 3772 w sprawie przedłużania okresu nauki niepełnosprawnym uczniom z 28 lipca 2006 r. „(…) Wydłużanie etapu edukacyjnego stosuje się do ucznia, u którego niepełnosprawność powoduje spowolnienie tempa pracy i utrudnia opanowanie treści programowej w czasie przewidzianym w planie nauczania na dany rok szkolny. Treści te uczeń realizuje o co najmniej jeden rok szkolny dłużej. Zatem na zakończenie pierwszego roku realizacji wydłużonego etapu edukacyjnego uczeń nie podlega klasyfikacji rocznej i nie otrzymuje świadectwa promocyjnego. Szkoła może wydać uczniowi niepełnosprawnemu, któremu wydłużono etap edukacyjny, zaświadczenie dotyczące przebiegu nauczania”.
Na jakich zasadach wydłużyć etap edukacyjny uczniowi gimnazjum po zmianach przepisów
Dla uczniów niepełnosprawnych można przedłużyć okres nauki na każdym etapie edukacyjnym o jeden rok, zwiększając proporcjonalnie wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Decyzję w tej sprawie podejmuje rada pedagogiczna, po uzyskaniu pozytywnej opinii zespołu, którego zadaniem jest planowanie i koordynowanie udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej, oraz zgody rodziców ucznia. W świetle zapisów ustawy Prawo oświatowe – uczniowie określonej klasy gimnazjum powinni kontynuować naukę w klasie VII, jeśli korzystają z prawa do przedłużenia etapu edukacyjnego.
Zasady wydłużenia etapu edukacyjnego
Trzeba uwzględnić nowe przepisy
Ustawa Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe zakłada, że:
- uczeń klasy I dotychczasowego gimnazjum, który w roku szkolnym 2016/2017 nie otrzymał promocji do klasy II, 1 września 2017 r. staje się uczniem klasy VII szkoły podstawowej,
- uczeń klasy II dotychczasowego gimnazjum, który w roku szkolnym 2017/2018 nie otrzymał promocji do klasy III, 1 września 2018 r. staje się uczniem klasy VIII szkoły podstawowej,
- uczeń klasy III dotychczasowego gimnazjum, który w roku szkolnym 2018/2019 nie ukończył tej szkoły, 1 września 2019 r. staje się uczniem klasy VIII szkoły podstawowej.
Wydłużenie etapu edukacyjnego uczniowi klasy I gimnazjum w bieżącym roku szkolnym wiąże się więc ze zmianą typu szkoły.
- § 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. poz. 204 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: oświata, kształcenie i wychowanie
