Jeśli w szkole przyjęto w związku z klasyfikacją podział na dwa okresy, to stosowny zapis musi znaleźć się w statucie.
Można dokonać zmian w terminach klasyfikacji śródrocznej
Podział roku szkolnego na okresy związany jest z klasyfikacją śródroczną uczniów, którą przeprowadza się co najmniej raz w ciągu roku szkolnego, w terminach określonych w statucie szkoły. Decyzje dotyczące terminów klasyfikacji śródrocznej nie są w szkole ustalone raz na zawsze.
Zmiany w klasyfikacji trzeba poprzedzić zmianami w statucie
Można dokonać zmian w ilości i terminach klasyfikacji, ale należy tego dokonać z pewnym wyprzedzeniem, gdyż zmiany te muszą być poprzedzone zmianami w statucie. W poprzednim roku szkolnym należy przeprowadzić procedurę zmian w statucie szkoły związanych z klasyfikacją śródroczną, mającą obowiązywać w kolejnym roku szkolnym.
Zapisy dotyczące klasyfikacji śródrocznej powinny być uniwersalne
Zapisy w statucie dotyczące klasyfikacji śródrocznej nie powinny być zbyt precyzyjne, aby terminu klasyfikacji nie uzależniały np. od kalendarium MEN na kolejny rok szkolny.
Powinny zawierać dwie informacje:
- ile razy będzie się odbywała klasyfikacja śródroczna,
- w jakich terminach będzie przeprowadzana, ale terminy powinny być podane w sposób uniwersalny.
Przykład zapisu dotyczącego klasyfikacji rocznej
Klasyfikację śródroczną przeprowadza się raz w ciągu roku szkolnego w terminie do końca stycznia, a jeżeli ferie zimowe rozpoczynają się w styczniu, to do ostatniego piątku przed feriami.
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. nr 83, poz. 562 ze zm.),
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. nr 61, poz. 624 ze zm.).
Zobacz także:
