Ustawa o ustawie oświaty jednoznacznie definiuje szkołę publiczną, jako szkołę zapewniającą bezpłatne nauczanie w zakresie ramowych planów nauczania, co oznacza, że dyrektor szkoły nie może pobierać opłat za uczestnictwo w którychkolwiek z zajęć obowiązkowych (art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawa o systemie oświaty). Naruszeniem przepisów prawa oświatowego jest zatem sytuacja, w której nauczyciel wychowania fizycznego w ramach obowiązkowych zajęć prowadzi lekcje w obiektach za korzystanie z których opłatę ponoszą uczniowie lub ich rodzice. Takie nieprawidłowości najczęściej dotyczą zajęć na basenie - dyrektor szkoły powinien zakazać takich praktyk.
Lekcje wychowania fizycznego nie mogą być odpłatne
Nauczyciel wychowania może w ramach obowiązkowych zajęć zaproponować uczniom ćwiczenia w zewnętrznych obiektach sportowych np. na basenie, ale od uczniów nie można pobierać opłat. Ustawa o systemie oświaty jednoznacznie wskazuje, że nauczanie w szkołach publicznych jest bezpłatne i od tej zasady nie ma wyjątków.
Ustawa o systemie oświaty gwarantuje bezpłatną edukację
Zajęcia realizowane w zakresie ramowych planów nauczania są obowiązkowe, dlatego dyrektor szkoły publicznej musi zagwarantować uczniom możliwość bezpłatnego uczestniczenia w nich. W wielu szkołach nauczyciel wychowania fizycznego wychodzi z inicjatywą realizowania zajęć w zewnętrznych obiektach sportowych. Dyrektor szkoły publicznej może zgodzić się na takie rozwiązanie, ale tylko pod warunkiem, że uczniowie nie będą ponosili jakichkolwiek związanych z tym opłat.
Zajęcia wychowania fizycznego muszą być bezpłatne
Stanowisko w omawianej sprawie zajął resort edukacji – stanowczo zanegowano możliwość pobierania opłat za uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego, jeżeli są to zajęcia obowiązkowe. Wskazano także, że nauczyciel wychowania fizycznego może zaproponować odpłatne zajęcia, jeżeli będą miały one charakter pozalekcyjny.
art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r. poz. 191)
Zobacz także:
