Resort edukacji stara się sprostać temu wyzwaniu wprowadzając zmiany w rozporządzeniu w sprawie organizacji kształcenia i wychowania ukraińskich dzieci, które do Polski przybyły po 24 lutego. Jakie zmiany przewiduje?
Kształcenie dzieci z Ukrainy w nowym roku szkolnym
Choć każdy z nas by sobie tego życzył, działania wojenne u naszego wschodniego sąsiada się przedłużają. W związku z tym konieczne są zmiany w organizacji kształcenia, wychowania i opieki nad dziećmi i młodzieżą z Ukrainy.
15 marca - termin złożenia deklaracji
Do 15 marca 2023 r. uczniowie przystępujący do edukacji w nadchodzącym roku szkolnym mają czas na złożenie deklaracji dotyczącej:
1) egzaminu ósmoklasisty - jeśli rozpoczynają naukę w ósmej klasie szkoły podstawowej, bądź też w ostatnim roku kształcenia w szkole artystycznej, które odpowiada ósmej klasie
2) przystąpienia do egzaminu maturalnego - jeśli zaczynają w tym roku szkolnym edukację w ostatniej klasie technikum, liceum ogólnokształcącego lub szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego
3) przystąpienia do egzaminu zawodowego - jeśli rozpoczną naukę w branżowej szkole I stopnia lub technikum.
Zobacz także: Uczeń z Ukrainy ukończył podstawówkę – czy można go przyjąć w liceum do oddziału przygotowawczego
We wszystkich wskazanych wcześniej przypadkach, dyrektor szkoły ma czas do 22 marca, aby przekazać dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej listę uczniów przystępujących do określonych egzaminów.
Zobacz także kompleksowe omówienie zasad kształcenia dzieci z Ukrainy w nadchodzącym roku szkolnym 2022/23
Brak klasyfikacji śródrocznej
Co do zasady, uczniowie z Ukrainy korzystający z nauki w oddziale przygotowawczym nie będą w roku szkolnym 2022/2023 podlegać klasyfikacji śródrocznej jeśli rada pedagogiczna uzna, że:
1) uczeń nie zna języka polskiego lub znajomość przez ucznia języka polskiego jest niewystarczająca do korzystania z nauki lub
2) zakres realizowanych w oddziale przygotowawczym zajęć edukacyjnych uniemożliwia przeprowadzenie klasyfikacji rocznej ucznia
Bez zmian pozostaje możliwość niepodlegania takiego ucznia także klasyfikacji rocznej.
Zobacz także: W roku 2022/2023 więcej godzin ponadwymiarowych także w szkołach bez oddziałów przygotowawczych
Warunki ukończenia szkoły podstawowej
W rozporządzeniu znalazł się nowy przepis dotyczący ukończenia szkoły podstawowej przez ucznia z Ukrainy. Zgodnie z nim - w roku szkolnym 2022/23 uczeń taki ukończy szkołę podstawową, jeśli przystąpił do egzaminu ósmoklasisty oraz otrzymał ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych realizowanych w klasie VIII pozytywne roczne oceny klasyfikacyjne. Na świadectwie znajdzie się pozioma kreska w miejscach przeznaczonych na oceny z muzyki, plastyki, przyrody i techniki.
Zobacz także: Nadal możliwe 6 godzin dodatkowego języka polskiego i zwiększenie liczebności oddziałów
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl
