Przepisy oświatowe nie zobowiązują rodziców do przesłania dokumentów świadczących o realizowaniu przez dziecko obowiązku szkolnego poza granicami kraju. Jednak rodzice wyjeżdżający z dzieckiem w trakcie roku szkolnego za granicę powinni:
Kontynuowanie nauki przez dziecko za granicą – jakich formalności należy dokonać
Przeprowadzka rodziców z dzieckiem za granicę wiąże się z dokonaniem w szkole, w której aktualnie uczeń się uczy, kilku formalności. Sprawdź, o jakie formalności chodzi!
Obowiązki rodziców
- zapewnić dziecku możliwość kontynuowania nauki za granicą,
- poinformować dyrektora szkoły o wyjeździe, aby uniknąć konsekwencji prawnych wynikających z nieposyłania dziecka do szkoły (dotyczy ucznia szkoły podstawowej lub gimnazjum),
- informować, w terminie do 30 września każdego roku, dyrektora szkoły, w obwodzie której dziecko mieszka, o realizacji obowiązku szkolnego za granicą.
Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu są obowiązani do:
- dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły,
- zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne,
- zapewnienia dziecku warunków umożliwiających przygotowywanie się do zajęć,
- informowania, w terminie do 30 września każdego roku, dyrektora szkoły podstawowej lub gimnazjum, w obwodzie których dziecko mieszka, o realizacji obowiązku szkolnego spełnianego za granicą.
O niespełnianiu obowiązku szkolnego za granicą odnotowuje się w księdze ewidencji
W sytuacji gdy szkoła nie została powiadomiona o spełnianiu przez dziecko obowiązku szkolnego, fakt ten powinien być odnotowywany w księdze ewidencji. Niedopełnienie obowiązku powiadomienia dyrektora szkoły w terminie do 30 września każdego roku o realizacji obowiązku szkolnego za granicą podlega tym samym sankcjom, co niespełnienie obowiązku szkolnego. Dyrektor może wystąpić do gminy z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
Poza przekazaniem w wyznaczonym terminie informacji o realizacji obowiązku szkolnego spełnianego za granicą przepisy nie zobowiązują rodziców do przesłania dokumentów potwierdzających ten fakt.
- art. 18, art. 20 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.),
- § 13 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 31 sierpnia 2010 r. w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. z 2014 r. poz. 454),
- rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 27 marca 2015 r. w sprawie postępowania w celu uznania albo potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki uzyskanych w zagranicznym systemie oświaty (Dz.U. poz. 447).
Zobacz także:
Tagi: oświata, kształcenie i wychowanie
