Cudzoziemcy przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są obowiązani wykonywać obowiązek meldunkowy na zasadach określonych w ustawie z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Jeśli dopełnią tego obowiązku, to wówczas dyrektor szkoły otrzyma informację o dziecku, które powinno realizować obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego lub obowiązek szkolny, od wójta (burmistrza, prezydenta). I na tej podstawie będzie mógł zweryfikować, czy dziecko realizuje ów obowiązek.
Kontrola realizacji obowiązku szkolnego przez dzieci cudzoziemców
Odpowiedzialność za kontrolę realizacji obowiązku szkolnego przez dzieci cudzoziemców zamieszkałe na terenie obwodu szkoły ponosi dyrektor szkoły obwodowej. Nie ma znaczenia, czy rodzice dziecka dopełnili obowiązku meldunkowego, czy nie.
Jeśli cudzoziemcy nie dopełnią obowiązku meldunkowego , to nie zostaną wpisani do prowadzonej przez gminę ewidencji ludności, a tym samym ich dzieci nie będą wykazane w danych przekazanych dyrektorowi szkoły przez wójta (burmistrza, prezydenta).
Mimo że dzieci tych nie ma na liście otrzymanej z urzędu gminy, dyrektor szkoły podstawowej i gimnazjum o ustalonym obwodzie jest zobowiązany do kontroli realizacji przez nie obowiązku szkolnego. Kiedy tylko dowie się, że w obwodzie szkoły mieszkają obywatele innego kraju z dziećmi w wieku obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego lub obowiązku szkolnego i nie realizują tych obowiązków, powinien niezwłocznie podjąć takie same działania, jak w wypadku dzieci polskich.
- ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
- ustawa z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.),
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2014 r. poz. 1170),
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 1 kwietnia 2010 r. w sprawie przyjmowania osób niebędących obywatelami polskimi do publicznych przedszkoli, szkół, zakładów kształcenia nauczycieli i placówek oraz organizacji dodatkowej nauki języka polskiego, dodatkowych zajęć wyrównawczych oraz nauki języka i kultury kraju pochodzenia (Dz.U. nr 57 poz. 361).
Zobacz także:
Tagi: obowiązek szkolny, dyrektor szkoły
