Generacja V4 to program, który ma rozwijać transgraniczny dialog wśród młodych ludzi. Adresatami są przede wszystkim szkoły, stowarzyszenia sportowe oraz młodzieżowe organizacje społeczeństwa obywatelskiego. Aby móc ubiegać się o dodatkowe pieniądze, trzeba stworzyć projekt w który będą zaangażowane co najmniej dwa państwa należące do Grupy Wyszehradzkiej - V4, na którą składają się: Polska, Węgry, Słowacja i Czechy. W proponowanym przedsięwzięciu mogą uczestniczyć również bezpośredni sąsiedzi tych dwóch krajów, a więc Austria, Niemcy lub Ukraina).
Generacja V4 - do 28 lutego można zgłaszać projekty
Czas na rejestrację wniosków w pierwszej z trzech edycji programu Generacja V4 mija 28 lutego. Program pozwala uzyskać minigranty, które mogą być przeznaczone na zorganizowanie wyjazdów dla młodzieży. Mowa o wyjazdach krótkoterminowych. Młodzież natomiast potraktowana jest dość szeroko, bo dotyczy to osób od 12 do 30 lat.
Mobilność w projekcie
Aby projekt mógł brać udział w programie, niezbędne jest by obejmował mobilność młodych ludzi w wieku od 12 do 30 lat. Mobilność o której mowa ma polegać na wizytach transgranicznych oraz na przeprowadzeniu co najmniej jednego wspólnego wydarzenia, w którym wszystkie strony projektu będą uczestniczyły.
Ubieganie się o dofinansowanie będzie możliwe, jeśli wniosek będzie realizował jeden z sześciu celów programu Generacja V4, choć możliwe jest także stworzenie własnego celu. Te proponowane przez organizatorów to:
a) zrównoważony rozwój i odporność - który ma wpływać na zwiększenie świadomości w dziedzinie zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju
b) dziedzictwo i pamięć - czyli cel związany z uczeniem historii
c) sztuka i kultura - wspólne spektakle, wymiana kulturalna dotycząca filmu, muzyki, literatury itp.
d) zdrowie i aktywny styl życia - pod którym kryje się zarówno sport jak i zdrowa dieta
e) kompetencje praktyczne i przedsiębiorczość - co rozumiane jest jako organizowanie wymian między szkołami zawodowymi oraz między szkołami i przedsiębiorcami, umożliwianie krótkich szkoleń i staży.
Zobacz także: Nieobowiązkowe ubezpieczenie NNW a wycieczki szkolne
Jak złożyć wniosek?
Wniosek o udział w programie wymaga przygotowania krótkiego projektu. Niezbędne będzie także zarejestrowanie się w odpowiednim systemie on-line. Niestety projekt należy zarejestrować nie później niż na 2 tygodnie przed upływem każdego kolejnego terminu składania wniosków - termin ten mija odpowiednio: 28 lutego, 30 czerwca i 31 października.
Za weryfikację wniosków odpowiada Sekretariat Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Jeśli projekt zostanie zaakceptowany - wnioskodawcy będą musieli wypełnić cały formularz wniosku i złożyć go w formie on-line ze wszystkimi niezbędnymi załącznikami do godziny 12 w dniach (w zależności od trwającej tury naboru): 15 marca, 15 lipca i 15 listopada 2023 r.).
Budżet
Wydaje się, że jest o co walczyć, ponieważ w programie przewidziano maksymalny budżet projektu na poziomie 10 000 euro, a czas na jego realizację określono na poziomie maksymalnie 6 miesięcy.
Ważne: Trzeba pamiętać, że głównym celem programu jest organizowanie pojedynczych lub wielokrotnych lecz krótkoterminowych wizyt - trwających po kilka dni.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl
Tagi: dofinansowanie, młodzież, podróż zagraniczna,
