Fałszywa wiadomości mają różny cel. Są wprowadzane do obiegu, że wywołać jakąś reakcję, skłócić, zszokować, zmienić postawę lub nastawienie do jakiegoś wydarzenia, wywołać strach lub panikę. Internet, a w szczególności media społecznościowe są idelanym podłożem do rozprzestrzeniania się takich informacji. Komentowanie, udostępnienie wybranych informacji sprawia, że w określonej grupie stają się one popularne. Ważne jest więc, aby umieć te wiadomości ocenić i odróżnić od próby manipulacji i kłamstwa. Badania pokazują, że prawdopodobieństwo udostępnienia nieprawdziwych informacji jest o 70% wyższe niż prawdziwych.
Fake news - jak walczyć z nieprawdziwymi informacjami?
Internet dostarcza masy informacji, niestety nie zawsze są one rzetelne i prawdziwe. Mogą wpływać na nasze decyzje i kreować wizje świata odbiegającą od rzeczywistości. Trzeba nauczyć się weryfikować treści publikowane w internecie - i temu służy kampania edukacyjna FakeHunter-Edu.
Zobacz także: Rozwiązania najpopularniejszych problemów z wyjaśnieniem
Wyposażenie w myślenie
Ogólnopolska kampania edukacyjna FakeHunter-Edu skierowana jest przede wszystkim do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych, choć obejmuje również dorosłych. Jej głównym zadaniem jest walka z pogłębiającą się dezinformacją, poprzez pokazanie w jaki sposób weryfikować i oceniać treści publikowane w internecie - w szczególności za pośrednictwem mediów społecznościowych. Udostępnia swoistego rodzaju narzędzia, dzięki którym łatwiej będzie podejmować świadome decyzje w wirtualnym świecie. Przygotowują ją Ministerstwo Edukacji i Nauki, GovTech Polska, Instytut Badań Edukacyjnych i Polska Agencja Prasowa.
Kampania będzie udostępniała materiały informacyjne, w tym materiały wideo i gotowe ćwiczenia praktyczne. Nauczyciele będą mogli skorzystać z gotowych scenariuszy lekcji.
Edukacja lekarstwem na dezinformację
Ważne: Elementami najważniejszymi dla walki z fake newsami jest rozwój krytycznego myślenia, oceny publikowanych informacji oraz kompetencji cyfrowych. I choć edukacja powinna być dostępna dla wszystkich grup społecznych niezależnie od wieku, to właśnie w przypadku młodzieży jest to niezwykle istotne, bo na tym etapie kształtują się pewne nawyki, które mogą już zostać na całe życie.
Ważne jest więc by wyposażyć uczniów w wiedzę o mediach, umiejętność analizy treści, szukanie źródeł pochodzenia informacji, weryfikowanie jej i jej autora. Dzięki temu łatwiej będzie dostrzec zagrożenie, że coś może być nieprawdziwe, a dzięki temu zastosować prawidłowy sposób zachowania.
Zobacz także:
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl
