Do egzaminu poprawkowego może przystąpić uczeń począwszy od IV klasy szkoły podstawowej, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę roczną z nie więcej niż dwóch obowiązkowych zajęć egzaminacyjnych. Dyrektor szkoły musi zorganizować egzamin w ostatnim tygodniu wakacji (§ 21 pkt 1-10 rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych).
Egzamin poprawkowy – od września nowości oświatowe
Szczegółową procedurę przeprowadzania egzaminu poprawkowego określają dokumenty w szkole, przede wszystkim statut. Regulacje muszą być zgodne z rozporządzeniem, ale należy pamiętać, że od września 2015 w tym zakresie będą obowiązywały nowości oświatowe.
Od września regulacje te będzie zawierała ustawa o systemie oświaty – zmiany wprowadzają nowości oświatowe z 20 lutego 2015 r.
Szczegóły procedury określają dokumenty w szkole
Rozporządzenie w sprawie warunków w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów nie zawiera szczegółowych regulacji dotyczących procedury wnioskowania o zorganizowanie egzaminu poprawkowego. W związku z tym zasady te powinny określać dokumenty w szkole, w szczególności statut placówki.
Dyrektor szkoły i rada pedagogiczna muszą zadbać o to, aby dokumenty w szkole precyzyjnie wskazywały na to, kto składa do dyrektora wniosek o zorganizowanie egzaminu poprawkowego – w przypadku uczniów niepełnoletnich na ogół są to rodzice lub opiekunowie prawni. Dokumenty w szkole powinny określać również zasady wglądu w protokół sporządzony przez komisję powołanej przez dyrektora szkoły.
Nowości oświatowe – ustawa o systemie oświaty zastąpi rozporządzenie
Do końca sierpnia 2015 roku odbywa się to na zasadach określonych w rozporządzeniu w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych, od 1 września będą obowiązywać nowości oświatowe – zasady przeprowadzania egzaminów określi ustawa o systemie oświaty (art. 1 pkt 44 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw).
- § 21 pkt 1-10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych,
- art. 1 pkt 44 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 537).
