Nie, nie przeprowadza się egzaminów poprawkowych w I etapie edukacyjnym. Z założenia uczeń klasy I-III otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej.
Egzamin poprawkowy dla ucznia III klasy
Czy z prawnego punktu widzenia można przeprowadzić egzamin poprawkowy dla ucznia klasy III szkoły podstawowej?
Roczna ocena klasyfikacyjna
Roczna ocena opisowa klasyfikacyjna takiego ucznia powinna uwzględniać poziom opanowania przez niego wiadomości i umiejętności z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego oraz wskazywać jego potrzeby rozwojowe i edukacyjne związane z przezwyciężaniem trudności w nauce lub rozwijaniem uzdolnień.
Kompetencje rady pedagogicznej
W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III na wniosek wychowawcy klasy oraz po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia.
W szkole podstawowej dopiero w II etapie edukacyjnym jest określony warunek promocji i rozpoczynają się egzaminy poprawkowe:
- począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, uzyskał roczne oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej (art. 44o. ust.4 UoSO);
- począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy z tych zajęć (art. 44m. ust.1 UoSO).
- Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. poz. 843).
Zobacz także:
