Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Rządowego programu wspierania organów prowadzących szkoły podstawowe w zakresie rozwijania kompetencji, zainteresowań i uzdolnień dzieci i młodzieży - „Książki naszych marzeń” zakłada wspieranie organów prowadzących oraz dyrektorów szkół w efektywnym poszerzaniu oferty czytelniczej bibliotek szkolnych. Nowości oświatowe są niezbędne w dążeniu do spełniania przez szkoły wymagań nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. Wejście w życie rozporządzenia będzie zatem także ważnym wsparciem dla nauczycieli.
Dyrektor szkoły otrzyma dofinansowanie na książki
Dyrektor szkoły będzie mógł otrzymać dofinansowanie na zakup książek do biblioteki – środki będą przyznawane w ramach programu „Książki naszych marzeń”. Nowości oświatowe zakładają, że dyrektor szkoły zgłosi potrzeby szkolnej biblioteki do organu prowadzącego, który złoży wniosek o dofinansowanie.
Dyrektor szkoły zgłosi potrzeby do organu prowadzącego
Planowane nowości oświatowe sprawią, że dyrektor szkoły będzie mógł zgłaszać potrzeby placówki do organu prowadzącego, a ten będzie ubiegał się o dofinansowanie na zakup książek. Dofinansowanie będzie przekazywane w formie dotacji celowej. Dyrektor szkoły może liczyć na środki w wysokości nawet 1250 zł – wysokość dotacji uzależniona będzie od liczby uczniów uczęszczających do placówki.
Dyrektor szkoły zadba o upowszechnianie dostępu do bibliotek
Dyrektor szkoły w ramach realizacji programu „Książki naszych marzeń” będzie zobowiązany do upowszechniania czytelnictwa nie tylko wśród uczniów, ale także społeczności lokalnej. W szczególności zakłada się:
- zaplanowanie komplementarnego zakupu książek w sposób, który umożliwi efektywne wykorzystanie zasobów biblioteki szkolnej oraz biblioteki publicznej,
- współpracę biblioteki szkolnej z biblioteką publiczną w zakresie organizowania lekcji bibliotecznych dla uczniów,
- wspólne planowanie przez bibliotekę szkolną i bibliotekę publiczną spotkań z twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej,
- organizowanie spotkań dla nauczycieli i rodziców, podczas których będą przekazywane wiadomości na temat wpływu czytania na rozwój,
- umożliwianie korzystania z biblioteki szkolnej przez społeczność lokalną, w szczególności w tych miejscowościach, w których nie działają biblioteki publiczne.
Tak zaplanowane działania mają poprzez zwiększenie oferty bibliotek szkolnych wpłynąć na rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz na stworzenie dla nauczycieli warunków organizacyjnych pozwalających na efektywniejsze realizowanie podstawy programowej. Nowa podstawa programowa zakłada bowiem stałe poszerzanie oferty czytelniczej szkolnych bibliotek.
Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów
Zobacz także:
