Rodzice uczniów z niepełnosprawnością nie mogą wymagać od dyrektora szkoły zatrudnienia asystentów dla swoich dzieci, ponieważ taka funkcja w ogóle nie istnieje w prawie oświatowym. Rodzice mogą natomiast zwrócić się o zatrudnienie dodatkowej osoby do organu prowadzącego – o takiej możliwości powinien poinformować ich dyrektor szkoły.
Dyrektor szkoły nie zatrudnia asystenta dla niepełnosprawnego ucznia
Dyrektor szkoły nie zatrudniania asystentów dla uczniów niepełnosprawnych niezależnie od tego, czy uczęszczają do klasy integracyjnej czy ogólnodostępnej. Prawo oświatowe określając obowiązki dyrektora szkoły w żadnym razie nie wskazuje, aby w szkole należało zatrudniać odrębnego asystenta dla każdego ucznia z niepełnosprawnością.
Dyrektor szkoły zatrudnia nauczycieli wspomagających
Zgodnie z regulacjami prawa oświatowego, w obowiązki dyrektora szkoły wpisuje się zatrudnienie tzw. nauczyciela wspomagającego, ale tylko wówczas, gdy uczeń niepełnosprawny uczęszcza do klasy o statusie klasy integracyjnej (§ 6 ust. 2 rozporządzenia w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych).
Klasa posiada status integracyjnej, jeżeli uczęszcza do niej co najmniej 3 uczniów posiadających odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności (§ 5 ust. 2 rozporządzenie w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół).
Jeżeli do klasy uczęszcza 1 lub 2 uczniów niepełnosprawnych – klasa nie jest klasą integracyjną i dyrektor szkoły może zatrudnić nauczyciela wspomagającego wyłącznie za zgodą organu prowadzącego.
Nauczyciel wspomagający nie jest asystentem ucznia
Dyrektor szkoły nie może zatrudniać asystentów dla uczniów niepełnosprawnych, a nauczyciele wspomagający nie są osobami pełniącymi podobne funkcje. W związku z tym dyrektor szkoły nie zatrudnia nauczyciela wspomagającego dla każdego ucznia.
Jeżeli rodzice uważają, że ich dziecko potrzebuje indywidualnej pomocy, powinni zwrócić się z tym problemem do organu prowadzącego, ale można zrobić to za pośrednictwem dyrektora szkoły. Rodzice mogą poprosić o zatrudnienie dodatkowej osoby, ale będzie to pracownik samorządowy dla którego miejscem pracy jest szkoła do której uczęszcza dziecko – nie będzie to nauczyciel ani pracownik oświaty zatrudniony przez dyrektora szkoły do której uczęszcza uczeń.
- § 5 ust. 2rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r. nr 61 poz. 624),
- § 6 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r. poz. 414).
Zobacz także:
Tagi: dyrektor szkoły, niepełnosprawni
