Wyznaczony przez dyrektora szkoły termin egzaminu poprawkowego musi przypadać na ostatni tydzień ferii letnich, a w szkole, w której zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu – po zakończeniu tych zajęć, nie później jednak niż do końca lutego. O wyznaczonym terminie dyrektor szkoły informuje ucznia do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, czyli przed zakończeniem roku szkolnego (§ 21 ust. 4 rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych).
Dyrektor szkoły nie może przyspieszyć terminu egzaminów poprawkowych
Terminy przeprowadzania egzaminów poprawkowych są regulowane przepisami prawa oświatowego, dlatego dyrektor szkoły nie może dowolnie ich ustalać. Trzeba pamiętać, że w przypadku poprawek obowiązują jeszcze stare przepisy – nowości oświatowe, które wprowadza ustawa o systemie oświata wchodzą w życie we wrześniu 2015 roku.
Niestawienie się na egzamin w terminie
Jeżeli uczeń nie przystąpi do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym przez dyrektora szkoły terminie z przyczyn usprawiedliwionych, ma prawo do przystąpienia do niego w innym terminie. Dodatkowy termin będzie wyznaczony przez dyrektora szkoły – egzamin musi odbyć się najpóźniej do końca września a w szkole, w której zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu – nie później niż do końca marca (§ 21 ust. 8rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych).
Od września nowości oświatowe
Rozporządzenie na podstawie którego dyrektor szkoły wyznacza terminy egzaminów poprawkowych zostanie zastąpione nowymi przepisami. Nowości oświatowe nie weszły jeszcze w życie – do końca roku szkolnego obowiązują jednak stare przepisy (art. 23. ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw). W praktyce oznacza to, że aktualnie dyrektor szkoły stosuje przepisy uchylonego rozporządzenia.
- § 21 ust. 4 i ust 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 83 poz. 562)
- art. 23. ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 357)
Zobacz także:
Tagi: egzamin szkolny
