Rozporządzenie MEN z 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz słuchaczy w szkołach publicznych narzuca dyrektorowi zwalnianie uczniów z WF na czas określony w opinii lekarskiej. Jednak nie tylko uczniowie zapominają ją dostarczyć terminowo, ale także lekarze antydatują wypisywane przez siebie opinie.
Dyrektor szkoły musi uwzględnić zwolnienie z WF-u za wcześniejsze miesiące
Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego na podstawie opinii o braku możliwości uczestniczenia ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza. Opinia wydawana jest na czas określony. Rozporządzenie nie precyzuje, na jaki okres może być wydawane zwolnienie, jest to uzależnione od okresu, na jaki została wydana opinia lekarska.
Zwolnienie na czas przewidziany w opinii
W takiej sytuacji dyrektor zwalnia ucznia z zajęć WF na czas przewidziany w tej opinii. Ewentualne nieobecności ucznia na zajęciach z okresu poprzedzającego dostarczenie opinii lekarza traktuje się jako nieobecności nieusprawiedliwione i uwzględnia ten fakt przy ustalaniu oceny zachowania ucznia.
Dyrektor musi uznać zwolnienie z WF-u
Zdarzają się nawet przypadki dostarczania w czerwcu opinii o zwolnieniu sięgającym nawet pierwszego okresu. Dyrektor chcąc przestrzegać rozporządzenia, musi zwolnić ucznia np. od grudnia, chociaż w styczniu/lutym uczeń ten podlegał klasyfikacji śródrocznej i otrzymał ocenę z tych zajęć.
§ 5 ust. 2 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 843).
Zobacz także:
