Poważne problemy wychowawcze oraz obserwowane przejawy demoralizacji nakładają na dyrektora szkoły obowiązek powiadomienia rodziców ucznia, sądu rodzinnego, Policji albo innego właściwego organu (art. 4 § 1 ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich). W obowiązki dyrektora szkoły wpisuje się również współpraca z rodzicami czy kuratorem sprawującym nadzór nad nieletnim.
Demoralizacja ucznia – obowiązki dyrektora szkoły
Dyrektor szkoły jest zobowiązany do poinformowania sądu rodzinnego o zaobserwowanych przejawach demoralizacji u ucznia. Na taki krok dyrektor decyduje się, kiedy rodzice lub opiekunowie nie reagują na informacje o zachowaniach, które dla nauczycieli stanowią wyraz demoralizacji.
Przejawy demoralizacji – niepokojące sygnały dla nauczycieli
Do pierwszych oznak demoralizacji, które mogą być niepokojące dla nauczycieli zaliczyć należy wskazane w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich:
- naruszanie zasad współżycia społecznego,
- popełnienie czynu zabronionego,
- systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego,
- używanie alkoholu lub innych środków odurzających,
- udział w grupach przestępczych.
(art. 4 § 1 ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich).
W przypadku stwierdzenia wymienionych zachowań u ucznia, prawnym obowiązkiem przewidzianym dla nauczycieli jest zawiadomienie rodziców lub prawnych opiekunów nieletniego. Sąd rodzinny, Policję albo inne właściwe organy należy powiadomić, kiedy stwierdzone zostanie iż, rodzice nie wykonują władzy rodzicielskiej w sposób zabezpieczający dobro i interes społeczny nieletniego (art. 92 i 95 § 3 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy). Powiadomienie odpowiednich organów wpisuje się w obowiązki dyrektora szkoły jako przedstawiciela organu publicznego, a nie osoby prywatnej.
Współpraca z rodzicami wpisuje się w obowiązki dyrektora szkoły
Sąd rodzinny może zobowiązać rodziców lub prawnych opiekunów nieletniego do nawiązania ścisłej współpracy ze szkołą. Dla nauczycieli oraz dyrektora szkoły oznacza to konieczność natychmiastowego reagowania w sytuacjach świadczących o niewywiązywaniu się z podstawowych obowiązków wynikających ze sprawowania władzy rodzicielskiej.
- art. 4 § 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r. poz. 382)
- art. 92 i 95 § 3 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy(tekst jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 788).
Zobacz także:
Tagi: dyrektor szkoły
