Do 31 sierpnia 2020 roku wymagania kwalifikacyjne do nauczania języków obcych są łagodniejsze, ale może zdarzyć się tak, że obecnie zatrudnieni nauczyciele w przedszkolu nie mają udokumentowanej nawet podstawowej znajomości danego języka. Dyrektor już teraz powinien pod tym kątem zaplanować zmiany kadrowe i w razie konieczności pomyśleć o zatrudnieniu dodatkowej osoby. Planowane dodatkowe etaty należy uwzględnić w arkuszu organizacyjnym sporządzanym do końca kwietnia.
5 lat na uzupełnienie kwalifikacji do nauczania języków obcych
Od 1 września 2015 r. dyrektor będzie musiał zorganizować nauczanie języka obcego dzieciom pięcioletnim w ramach podstawy programowej. Planowane decyzje kadrowe związane z nowymi wymaganiami należy uwzględnić w arkuszu organizacji przedszkola, który należy sporządzić do 30 kwietnia.
Zgodnie z zalecanymi warunkami i sposobem realizacji podstawy programowej przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym powinno być włączone w różne działania realizowane w ramach programu wychowania przedszkolnego i powinno odbywać się przede wszystkim w formie zabawy. Należy stworzyć warunki umożliwiające dzieciom osłuchanie się z językiem obcym w różnych sytuacjach życia codziennego. Może to zostać zrealizowane m.in. poprzez kierowanie do dzieci bardzo prostych poleceń w języku obcym nowożytnym w toku różnych zajęć i zabaw, wspólną lekturę książeczek dla dzieci w języku obcym, włączenie do zajęć rymowanek, prostych wierszyków, piosenek, materiałów audiowizualnych w języku obcym.
Przepisy prawa nie stawiają wymogu opracowywania arkusza organizacyjnego przez przedszkole niepubliczne. Osoba prowadząca przedszkole niepubliczne może jednak ustalić taki wymóg – powinna wtedy wnieść do statutu placówki odpowiedni zapis.
Jednak wymagania kwalifikacje do nauczania języka obcego w przedszkolu wobec nauczycieli są takie same w przedszkolach publicznych i niepublicznych.
-
§ 11 ust. 2, ust. 3 i ust. 4, § 28a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1207 ze zm.),
-
§ 9 ust. 2 załącznika nr 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r. nr 61, poz. 624 ze zm.),
-
załącznik nr 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz.U. z 2012 r. poz. 977 ze zm.).
Zobacz także:
