Czas pracy nauczycieli jest specyficzną konstrukcją prawną. W ramach nauczycielskiego czasu pracy zajęcia dydaktyczno-wychowawcze podlegają ewidencjonowaniu, natomiast w pozostałym zakresie czas pracy przypomina zadaniowy, a więc taki, który jest determinowany czasem realizacji obowiązków pracowniczych. Taki czas pracy siłą rzeczy nie podlega ewidencjonowaniu.
Zwolnienia na opiekę nad dzieckiem udziela się według pensum nauczyciela
Od 2 stycznia 2016 r. zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem można wykorzystać także w wymiarze godzinowym. Rozwiązanie to budzi wiele wątpliwości wśród dyrektorów szkół i przedszkoli.
Należy podkreślić, że przepisy Karty Nauczyciela wprawdzie ustanawiają 40-godzinną tygodniową normę czasu pracy nauczyciela, lecz nie przewidują 8-godzinnej normy dobowej. Nie można też szukać podstawy prawnej dla takiej normy w Kodeksie pracy, gdyż skoro ustawodawca ustalił normę tygodniową w Karcie Nauczyciela, to brak ustalenia normy dobowej powinien prowadzić do konkluzji, że norma taka w odniesieniu do nauczycieli nie obowiązuje. Nie sposób więc ustalić wymiaru zwolnienia w oparciu o nieobowiązującą normę czasu pracy.
Nauczyciel niepełnowymiarowy dostanie mniej godzin zwolnienia
O ile zwolnienie dzienne przysługuje zawsze w wymiarze 2 dni, niezależnie od etatu pracownika, o tyle wymiar zwolnienia godzinowego w ciągu roku kalendarzowego jest proporcjonalny etatu pracownika. Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze może wykorzystać maksymalnie 16 godzin zwolnienia w ciągu roku kalendarzowego.
Liczbę godzin zwolnienia w roku kalendarzowym ustala się proporcjonalnie do godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami (tzw. pensum). Tylko takie godziny podlegają bowiem ewidencjonowaniu.
Nauczyciel zatrudniony w wymiarze 25/25 może wykorzystać maksymalnie 2 dni albo 16 godzin zwolnienia. To samo dotyczy nauczyciela zatrudnionego w wymiarze 26/26.
Natomiast nauczycielowi zatrudnionemu w wymiarze 13/26 przysługują 2 dni lub 8 godzin zwolnienia (13:26) x 16 = 8 godzin.
Obliczając długość zwolnienia godzinowego, należy zaokrąglić niepełną godzinę zwolnienia w górę do pełnej godziny.
Godziny zwolnienia zgodnie z rozkładem zajęć
Nauczyciel może złożyć wniosek o udzielenie zwolnienia wyłącznie w godzinach pensum, które realizuje w danym dniu. Nauczyciel korzystający ze zwolnienia w wymiarze godzinowym może wnioskować o zwolnienie od pracy tylko na część dnia, np. przyjść później
Zwolnienie od pracy w wymiarze godzin zegarowych a nie zajęć
Godzinowy wymiar zwolnienia od pracy oznacza zwolnienie w wymiarze pełnych, 60-minutowych godzin zegarowych, a nie godzin zajęć prowadzonych w przedszkolu lub szkole. Rozliczenie w wymiarze godzin zegarowych może oznaczać dla nauczyciela „rozciągnięcie” zwolnienia na czas wykraczający poza czas trwania prowadzonych przez niego zajęć.
- art. 42 ust. 7-7a, art. 91c ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
- art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
Zobacz także:
