Prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej przysługuje częściowo jednemu pracownikowi w miesięcznym wymiarze godzin równym liczbie członków zatrudnionych w zakładzie pracy, gdy ich liczba jest mniejsza od 150.
Związkowiec zwolniony z części pensum zachowuje uprawnienia z pełnego etatu
Nauczyciel, który z tytułu pełnienia funkcji w związku zawodowym, został w szkole częściowo zwolniony z obowiązku świadczenia pracy nadal jest zatrudniony w pełnym wymiarze i korzysta ze wszystkich uprawnień, które przysługują nauczycielom zatrudnionym na pełnym etacie.
Częściowe zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy działacza związkowego oznacza, że nauczyciel taki określonej części swojego wymiaru czasu pracy nie przeznacza na realizację obowiązków wynikających ze stosunku pracy, lecz na obowiązki wynikające z pełnionej funkcji związkowej. Nauczyciel taki nadal jest jednak zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy.
Korzystanie przez pracownika ze zwolnienia od pracy w niepełnym wymiarze godzin nie pozbawia go tych uprawnień pracowniczych, które, zgodnie z przepisami prawa pracy, są uzależnione od wykonywania pracy w pełnym wymiarze czasu pracy.
- art. 31 ust. 1 pkt 1, art. 34 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 167),
- art. 64 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191),
- § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z 11 czerwca 1996 r. w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych oraz zakresu uprawnień przysługujących pracownikom w czasie urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy (Dz.U. nr 71, poz. 336).
Zobacz także:
