Nauczyciel placówki feryjnej korzysta z urlopu wypoczynkowego w wymiarze i w okresie letnich i zimowych ferii szkolnych. Natomiast zimowa i wiosenna przerwa świąteczna nie są okresami urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli. Jest to okres kiedy zgodnie z organizacją roku szkolnego w szkołach feryjnych przypada przerwa w zajęciach dydaktyczno-wychowawczych. Nie są to również dni wolne od pracy.
Wynagrodzenie przysługuje tylko za zrealizowane godziny ponadwymiarowe
Jeśli dyrektor zobowiązał nauczycieli do wykonywania w czasie przerwy świątecznej określonych zadań, będzie im przysługiwać wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Należy pamiętać, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje tylko za faktycznie zrealizowane godziny.
W dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych szkoła musi zapewnić uczniom zajęcia wychowawczo-opiekuńcze oraz poinformować ich rodziców o możliwości skorzystania z takiej opieki.
Dyrektor może zobowiązać nauczyciela w czasie przerw świątecznych do wykonywania innych czynności niż prowadzenie zajęć dydaktycznych, a wynikających z art. 42 ust. 2 KN. Za okres ten wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje wyłącznie za faktycznie wypracowane godziny w danym miesiącu, kiedy przypada przerwa świąteczna. Wynagrodzenie to wypłaca się w ostatnich dniach miesiąca.
Jeśli mimo przerwy świątecznej godziny ponadwymiarowe zostały wypracowane, nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia za nie.
-
art. 35 ust. 3, art. 39 ust. 3 i ust. 4, art. 42 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r., poz. 191 ze zm.),
-
ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. nr 4, poz. 28 ze zm.),
-
§5 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. nr 46, poz. 432 ze zm.).
Zobacz także:
