W związku z wykonywaniem obowiązków służbowych w okresie wakacji dyrektor może ubiegać się o urlop uzupełniający, ale tylko w ściśle określonych przypadkach. Chodzi mianowicie o sytuacje, gdy organ prowadzący wydał dyrektorowi polecenie wykonania obowiązków służbowych w okresie wakacji związanych z:
Wykonywanie pracy w okresie wakacji przez dyrektora szkoły
W okresie wakacji obowiązki służbowe może wykonywać również dyrektor. Może to nastąpićz inicjatywy samego dyrektora lub na polecenie organu prowadzącego, który wykonuje wobec dyrektora obowiązki pracodawcy.
1) zadaniami zleconymi przez ten organ,
2) prowadzeniem w szkole inwestycji lub kapitalnych remontów,
3) ewentualnie, gdy organ prowadzący zgodził się na niewykorzystanie urlopu w okresie wakacji z uwagi na wykonywanie powyższych zadań.
Co istotne polecenie bądź zgoda organu prowadzącego powinny dotyczyć nie tylko wykonywania określonych prac, ale także niewykorzystania urlopu w wyniku ich wykonywania (wyrok Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 2012 r.).
Urlop uzupełniający nie będzie należny, jeżeli dyrektor podjął określone działania z własnej inicjatywy, nie uzyskując zgody organu prowadzącego na ich realizację w okresie wakacji i na niewykorzystywanie urlopu wypoczynkowego w tym okresie.
Dyrektor nie otrzyma urlopu uzupełniającego także wtedy, gdy wprawdzie otrzymał polecenie służbowe wykonania danych czynności, niemniej jednak z polecenia tego nie wynika obowiązek niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w okresie wakacji.
Warunkiem nabycia prawa do urlopu uzupełniającego jest niewykorzystanie w danym roku kalendarzowym co najmniej 8 tygodni urlopu wypoczynkowego. Urlop uzupełniający, jak sama nazwa wskazuje, przysługuje bowiem w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.
Dyrektor nie może natomiast ubiegać się o rekompensatę kosztów poniesionych w związku z wykonywaniem pracy podczas urlopu - oczywiście poza ewentualnymi kosztami podróży służbowej.
Zobacz także:
Tagi: oświata, czas pracy w oświacie
