Pełnienie obowiązków w innej szkole niż szkoła macierzysta nie oznacza, że nauczyciel nie musi uczestniczyć w odbywających się w niej posiedzeniach rady pedagogicznej. Dyrektor szkoły, mimo braku nawiązania z nauczycielem stosunku pracy, ma prawo do nałożenia takiego obowiązku, ponieważ faktycznie uczestniczy on w realizowanym w placówce procesie dydaktyczno-wychowawczym. Należy jednak zauważyć, że taki obowiązek dla nauczycieli nie wynika wprost z przepisów prawa oświatowego.
Udział w obradach rady pedagogicznej nauczyciela uzupełniającego etat
Nauczyciel uzupełniający etat w innej szkole powinien uczestniczyć w zwoływanych w niej posiedzeniach rady pedagogicznej, ponieważ uczestniczy w realizowanym procesie dydaktyczno-wychowawczym. Powinien on także wykonywać polecenia dyrektora szkoły, w której uzupełnia etat, mimo iż pozostaje zatrudniony w szkole macierzystej.
Uzupełnienie etatu dla nauczycieli
Karta Nauczyciela przewiduje dla nauczycieli możliwość uzupełniania etatu w innej szkole, jeżeli w szkole macierzystej nie ma możliwości realizowania zajęć w pełnym wymiarze czasu pracy. Jeżeli nauczyciel nie wyrazi na to zgody, będzie otrzymywał wynagrodzenie za część obowiązkowego wymiaru czasu pracy (art. 22 ust. 1 Karta Nauczyciela). Zgadzając się na takie rozwiązanie nauczyciel zobowiązuje się natomiast do wykonywania obowiązków ustawowych w każdej ze szkół, w której realizuje pensum. Oznacza to między innymi zobowiązanie do wykonywania poleceń dyrektora szkoły w której uzupełnia etat.
Posiedzenia rady pedagogicznej są obowiązkowe dla nauczycieli
W skład rady pedagogicznej wchodzą dyrektor szkoły i wszyscy zatrudnieni w niej nauczyciele (art. 40 ust. 3 ustawa o systemie oświaty). Udział w posiedzeniach jest obowiązkowy dla nauczycieli, ponieważ podczas zebrań podnoszone są zagadnienia związane z realizowanym w szkole procesem dydaktyczno-wychowawczym. Dyrektor szkoły uzupełnienia etatu ma zatem prawo wymagać od nauczycieli, dla których podstawowym miejscem zatrudnienia jest inna placówka, uczestniczenia w prowadzonych obradach.
- art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. 2014 r. poz. 191)
- art. 40 ust. 3 z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz.U. 2004 nr 256 poz. 2572 ze zm.)
Zobacz także:
Tagi: rada pedagogiczna
