Karta Nauczyciela nie przewiduje dla nauczycieli możliwości podważania decyzji o obciążeniu zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia, o ile obciążenie to jest zgodne z regulacjami art. 42 ust. 1-3 ustawy. Dyrektor szkoły planuje zajęcia w taki sposób, aby zapewnić uczniom równomierne obciążenie zajęciami, co może okazać się niekorzystne dla nauczycieli.
Równomierne obciążenie zajęciami dotyczy uczniów, a nie nauczycieli
Dyrektor szkoły może planować pracę dla nauczycieli w sposób, który nie zawsze będzie odpowiadał ich preferencjom – dla nauczycieli nie przewidziano możliwości domagania się równomiernego obciążenia zajęciami, które dotyczy uczniów. Karta Nauczyciela zobowiązuje nauczycieli do pracy w wymiarze 40 godzin tygodniowo i w ramach takiego czasu pracy dyrektor szkoły przydziela zajęcia wliczające się do pensum.
Godziny zajęć dydaktycznych dla nauczycieli ustala dyrektor szkoły
Karta Nauczyciela przewiduje dla nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć 40 godzin pracy tygodniowo (art. 42 ust. 1 Karta Nauczyciela). W ramach 40 godzin nauczyciel realizuje zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w wymiarze odpowiadającym stanowisku zajmowanemu w danym typie szkoły (art. 42 ust. 3 Karta Nauczyciela).
O tym, ile godzin zajęć w określonym dniu tygodnia będzie prowadził nauczyciel decyduje dyrektor szkoły. Może on zaplanować dla nauczycieli tzw. okienka pomiędzy zajęciami edukacyjnymi i zobowiązać do pozostawania w szkole w czasie ich trwania. Czas pracy nauczyciela nie jest bowiem przeznaczony tylko na zajęcia prowadzone z uczniami (art. 42 ust. 2 pkt 2 Karta Nauczyciela).
Zasada równomiernego obciążenia zajęciami dotyczy uczniów
Zasada równomiernego obciążania zajęciami wynikająca z rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach dotyczy uczniów. Dyrektor szkoły powinien planować zajęcia w taki sposób, aby uwzględniona została potrzeba równomiernego obciążenia zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia (§ 4 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach).
Karta Nauczyciela nie przewiduje podobnych zasad dla nauczycieli, dlatego dyrektor szkoły planując rozkład zajęć edukacyjnych jako priorytet traktuje potrzeby uczniów.
- art. 42 ust. 1-3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. 2014 r. poz. 191)
- § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. 2003 r. nr 6 poz. 69 ze zm.)
Zobacz także:
Tagi: karta nauczyciela, pensum
