Nauczyciel może być zobowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych tylko w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania. Godziny te powinny zostać przydzielone racjonalnie, celowo i zgodnie z kwalifikacjami nauczycieli. Jeśli np. są to godziny świetlicy szkolnej, to powinny być przydzielone w pierwszej kolejności takiemu nauczycielowi, który zorganizuje dla uczniów zajęcia dodatkowe w ramach świetlicy szkolnej, np.: artystyczne czy muzyczne.
Przydzielenie godzin ponadwymiarowych – czy jest obowiązkiem dyrektora
Godziny ponadwymiarowe przydzielane są nauczycielom w arkuszach organizacji pracy szkoły na dany rok szkolny. W odróżnieniu od godzin nadliczbowych są to godziny zrealizowane ponad obowiązujący nauczyciela tygodniowy wymiar zajęć.
Dyrektor przydziela godziny ponadwymiarowe
W pierwszej kolejności dyrektor powinien przydzielić godziny zajęć nauczycielom jako dopełnienie do pensum, (jeśli posiadają kwalifikacje do prowadzenia zajęć) lub zatrudnić nowego nauczyciela, a dopiero w sytuacji, gdy nie jest to możliwe – przydzielić godziny zajęć jako ponadwymiarowe pełnozatrudnionym nauczycielom.
Nie wszyscy nauczyciele będą mieli dodatkowe godziny
W celu zapewnienia właściwej realizacji ramowych planów nauczania niektórym nauczycielom danego przedmiotu dyrektor szkoły może przydzielić godziny ponadwymiarowe, a inni nauczyciele tego samego przedmiotu nie będą zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy lub trzeba z nimi rozwiązać stosunek pracy. Następuje to w sytuacji, gdy nie jest możliwe przydzielenie godzin innemu nauczycielowi z uwagi na:
- zapewnienie realizacji zajęć edukacyjnych w danej klasie jednemu nauczycielowi lub
- ciągłości nauczania.
Godziny ponadwymiarowe – powyżej pensum
Obowiązujące przepisy nie pozwalają na przydzielenie nauczycielowi – nawet na krótki okres – godzin ponadwymiarowych w liczbie przekraczającej ½ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Zaś przydzielenie godzin ponadwymiarowych w wymiarze od 1/4 do 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć wymaga zgody nauczyciela.
- art. 39 ust. 3, art. 41 ust. 2 pkt 1 i 4 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.),
- art. 7, art. 14, art. 35, art. 30 ust. 6 pkt 2, art. 42 ust. 7 pkt 3, art. 42a ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: oświata, czas pracy w oświacie
