Nauczyciel podczas wakacji może wykonywać określone czynności związane z:
Praca nauczycieli przez 7 dni wakacji tylko w określonych sytuacjach
Nauczyciel szkoły lub placówki feryjnej może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie ferii szkolnych określonych czynności, ale tylko przez nie więcej niż 7 dni łącznie. Planując zaangażowanie nauczyciela w prace w czasie wakacji, dyrektor szkoły powinien uwzględnić jego prawo do co najmniej czterech tygodni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego.
- przeprowadzaniem egzaminów,
- pracami związanymi z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego,
- opracowywaniem szkolnego zestawu programów oraz
- uczestniczeniem w doskonaleniu zawodowym.
Inne zadania nauczyciele powinni wykonywać w trakcie roku szkolnego.
Dyrektor powinien poinformować na radzie o dniach pracy w wakacje
Udział nauczyciela w zebraniu rady pedagogicznej można zaliczyć do prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego. Nauczyciel nie może odmówić wykonania prac związanych z wymienionymi zadaniami pod rygorem odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Na posiedzeniu rady pedagogicznej dyrektor powinien przytoczyć przepisy Karty Nauczyciela – art. 64 ust. 2 i 4 – ze wskazaniem, w jaki sposób planuje zobowiązać nauczycieli do obecności w trakcie ferii letnich. Informacje te należy zaprotokołować, wszyscy nauczyciele powinni się pod tym protokołem podpisać, potwierdzając tym samym, że się z nią zapoznali.
Nauczyciel w określonych sytuacjach może odmówić wykonanie zadań
Polecenie wykonania zadania wykraczającego poza katalog jest niezgodne z prawem, dlatego nauczyciel może odmówić jego wykonania lub wyrazić zgodę i ubiegać się o:
- przysługujący mu za to inny dzień wolny lub
- dodatkowe wynagrodzenie.
Jeśli dyrektor poprosił nauczycieli o pracę przez 2 dni po zakończeniu roku szkolnego, nie może w tym wypadku zobowiązać nauczycieli do pracy związanej z przygotowaniem do nowego roku szkolnego i uczestnictwa w sierpniowej radzie pedagogicznej na 7 dni przez rozpoczęciem roku szkolnego. Po wykorzystaniu 2 dni nauczyciel może wykonywać te czynności jedynie w ciągu 5 dni – tak, by w sumie w okresie ferii było ich łącznie 7.
art. 42 ust. 1 i 2, art. 42c ust. 1 i 3, art. 64 ust. 2 i 4, art. 66 ust. 2, art. 91b ust. 2 i 2a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
- Opieka nad dzieckiem – dyrektor szkoły nie może odmówić wolnego
- Choroba pracownika przerywa urlop wypoczynkowy
- Przydział godzin ponadwymiarowych dla nauczycieli
Tagi: placówka feryjna
