W ramach czasu pracy nauczyciel realizuje różne obowiązki, obejmujące:
Praca na część etatu nie zwolni z pracy przy sprawdzianie klas szóstych
Praca nauczyciela przy sprawdzianach klas szóstych jest obowiązkiem nauczyciela wynikającym z ogólnej normy czasu pracy. Dotyczy to także nauczycieli niepełnozatrudnionych.
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz,
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów,
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym
(art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela).
W ramach obowiązków, o których mowa w pkt 2, nauczyciel jest obowiązany uczestniczyć w przeprowadzaniu odpowiednio: sprawdzianu w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, egzaminu w ostatnim roku nauki w gimnazjum, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i egzaminu maturalnego – z wyjątkiem części ustnej (art. 42 ust. 2b pkt 2 Karty Nauczyciela).
Powyższe oznacza, że udział nauczyciela w pracach komisji na sprawdzianie klas szóstych jest obowiązkiem wynikającym z ogólnej normy czasu pracy (40-godzinnego tygodnia pracy), za który nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie czy czas wolny. Należy pamiętać, że nauczyciel zatrudniony w niepełnym wymiarze zajęć nie jest zwolniony z obowiązku realizacji innych zajęć i czynności wliczanych do ogólnej normy czasu pracy.
Nauczyciel zatrudniony na pół etatu powołany do pracy w komisji przy sprawdzianie klas szóstych w dniu, w którym nie realizuje godzin dydaktycznych, nie będzie miał prawa do odebrania dnia wolnego, ewentualnie zapłaty za godziny ponadwymiarowe.
art. 42 ust. 2, ust. 2b pkt 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. 2014 r. poz. 191).
Zobacz także:
Tagi: egzamin szkolny, niepełny etat
