Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć, co do zasady, obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy. Dyrektor szkoły może ustalić 4-dniowy tydzień pracy:
Po odejściu klas III nauczyciel może realizować zajęcia przez 4 dni
Dyrektor szkoły może zaplanować nauczycielowi zajęcia dydaktyczne na 4 dni w tygodniu przy zachowaniu 5-dniowego tygodnia pracy, jednakże wyłącznie wówczas, gdy nie będzie to prowadziło do nierównomiernego rozkładu zajęć dla uczniów.
W niektórych wypadkach ustala się 4-dniowy tydzień pracy
- nauczycielowi dokształcającemu się,
- nauczycielowi wykonującemu inne ważne społecznie zadania,
- jeżeli wynika to z organizacji pracy w szkole.
Zajęcia w ciągu 4 dni to nie to samo, co 4-dniowy tydzień pracy
Ustalonego dla nauczyciela 4- lub 5-dniowego tygodnia pracy nie należy utożsamiać z tym, na ile dni w tygodniu nauczyciel ma zaplanowane godziny zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych. Dyrektor może zaplanować nauczycielowi, którego obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy, zajęcia dydaktyczne w ciągu 4 dni, jeżeli możliwość taka wynika z organizacji pracy w szkole (np. dostępność sal i pracowni) oraz gdy nie wpływa to negatywnie na równomierność obciążenia uczniów zajęciami. Plan zajęć dydaktyczno-wychowawczych powinien uwzględniać przede wszystkim potrzebę równomiernego obciążenia uczniów zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia.
Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, po odejściu klas III liceum, realizować będzie 12 godzin dydaktycznych. Można je zaplanować na 4 dni tygodnia.
- art. 42 ust. 2 i 2b, art. 42c ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191),
- § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. nr 6, poz. 69 ze zm.).
Zobacz także:
