Zatrudniani w szkołach i placówkach specjaliści, tj. psychologowie, pedagodzy czy logopedzi są odpowiedzialni za niesienie wsparcia dla nauczycieli, rodziców i uczniów, w szczególności jeżeli uczniom udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna. O wymiarze pensum dla nauczycieli specjalistów nie rozstrzyga Karta Nauczyciela – decydują o nim władze samorządowe, a podejmowane w tej sprawie uchwały powinny uwzględniać zapotrzebowanie na pomoc specjalistyczną w prowadzonych szkołach.
Pensum dla nauczycieli specjalistów – opiniowanie związku zawodowego
Uchwalając wysokość pensum dla nauczycieli specjalistów, rada gminy powinna zasięgnąć opinii związków zawodowych – tak orzekł WSA w Warszawie. W przypadku specjalistów wysokość pensum nie jest określona w ustawie Karta Nauczyciela, nie decyduje o niej również dyrektor szkoły.
Obowiązkowy wymiar godzin dla nauczycieli specjalistów
Zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć dla nauczycieli specjalistów (tj. pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych) określa organ prowadzący szkołę (art. 42 ust. 7 pkt 3 Karta Nauczyciela). Realizując to zadanie organ prowadzący ma obowiązek stosowania się do przepisów prawa powszechnie obowiązującego, co oznacza m.in. konieczność skierowania do organizacji związkowej, w której działają nauczyciele specjaliści, projektu aktu prawa miejscowego w celu zaopiniowania. Przepisy nie wskazują natomiast, aby projekt miał musiał zaopiniować dyrektor szkoły, w której specjaliści mają prowadzić zajęcia.
Rada gminy ma obowiązek zasięgania opinii związków zawodowych
Zgodnie z art. 19 ustaw o związkach zawodowych organizacja związkowa ma prawo do opiniowania założeń oraz projektów aktów prawnych w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych. Obowiązek przedkładania do opiniowania założeń albo projektów aktów prawnych dotyczy także organów samorządu terytorialnego (art. 19 ust. 2 ustawa o związkach zawodowych).
Karta Nauczyciela wskazuje, że pensum dla nauczycieli specjalistów jest ustanawiane przez organ prowadzący szkołę (art. 42 ust. 7 pkt 3 Karta Nauczyciela). Wydany akt prawa jest aktem prawa miejscowego i nie może być uchwalony z naruszeniem norm powszechnie obowiązujących. Oznacza to, że ustalając obowiązkowy wymiar zajęć dla nauczycieli specjalistów bez zasięgnięcia opinii organizacji związkowych, organ prowadzący narusza regulacje – stanowi to wystarczającą podstawę do stwierdzenia nieważności uchwały – tak w wyroku stwierdził WSA w Warszawie (orzekł WSA w Warszawie (II SA/Wa 2329/13).
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2014 r., II SA/Wa 2329/13.
- art. 19 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Z 2014 poz. 167),
- art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2014 r., poz. 191).
Zobacz także:
Tagi: pensum, karta nauczyciela
