Nauczyciel zamiast realizować w tym czasie obowiązujące go zajęcia z uczniami lub na ich rzecz uczestniczy w egzaminie maturalnym.
Oddelegowanie do matur ustnych w innej szkole tylko w ramach pensum
Przepisy nie pozostawiają wątpliwości, że z tytułu uczestnictwa w ustnej części egzaminu maturalnego nauczycielowi nie przysługuje jakiekolwiek dodatkowe wynagrodzenie, nawet jeśli zostanie na ten czas delegowany do innej szkoły. Nauczyciel jest obowiązany uczestniczyć w tej części egzaminu w ramach pensum.
Nauczyciela można delegować do pracy w komisjach w innej szkole
Jeśli nauczyciel uczestniczy w innej placówce w egzaminie maturalnym ustnym, to dana szkoła nie zawiera z nauczycielem odrębnej umowy, ale nauczyciel delegowany jest ze szkoły macierzystej. Nauczyciel zatrudniony w innej szkole lub w placówce zostaje powołany w skład zespołu przedmiotowego wyłącznie w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły (§ 68 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 30 kwietnia 2007 r.).
Szkołę macierzystą należy poinformować o czasie i liczbie przeprowadzonych egzaminów
W celu wypłaty należnego nauczycielowi wynagrodzenia dyrektorzy szkół, po zakończeniu części ustnej egzaminu maturalnego, powinni przekazać dyrektorowi szkoły macierzystej, w sposób przyjęty w porozumieniu, informację o liczbie przeprowadzonych przez nauczyciela egzaminów i czasie ich przeprowadzania.
Godziny pracy powyżej pensum są płatne jak godziny ponadwymiarowe
W sytuacji gdy czynności te przekroczą obowiązujący nauczyciela wymiar zajęć dydaktycznych, opiekuńczych lub wychowawczych, będzie on uprawniony do wynagrodzenia za zrealizowane w ramach tych czynności godziny jak za godziny ponadwymiarowe (art. 9c ust. 12 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty).
- art. 9c ust. 12 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
- art. 42 ust. 2b pkt 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191),
- § 68 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. nr 83, poz. 562 ze zm.).
Zobacz także:
