W ramach czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel zobowiązany jest realizować:
Nauczyciel ma obowiązek pracować w komisjach egzaminacyjnych
Uczestniczenie w egzaminie maturalnym, sprawdzianie i egzaminie gimnazjalnym w ramach czasu pracy lub pensum jest obowiązkiem nauczyciela. Za przekroczenie obowiązującego wymiaru zajęć przysługiwać mu będzie wynagrodzenie jak za godziny ponadwymiarowe.
-
zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz,
-
inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów,
-
zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
W ramach obowiązkowego pensum nauczyciel jest zobowiązany uczestniczyć w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego. W ramach innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły nauczyciel jest zobowiązany uczestniczyć w przeprowadzaniu:
-
sprawdzianu w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej,
-
egzaminu w ostatnim roku nauki w gimnazjum,
-
egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
-
egzaminu maturalnego - z wyjątkiem części ustnej.
Nauczyciel uczestniczy w części ustnej egzaminu maturalnego w ramach zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz. Oznacza to, że wykonywanie czynności związanych z przeprowadzaniem części ustnej egzaminu maturalnego odbywa się w ramach obowiązującego pensum nauczyciela. Nauczyciel, zamiast realizować w tym czasie obowiązujące go zajęcia z uczniami lub na ich rzecz, uczestniczy w egzaminie maturalnym.
W sytuacji, gdy czynności te przekroczą obowiązujący nauczyciela wymiar zajęć dydaktycznych, opiekuńczych lub wychowawczych, nauczyciel uprawniony będzie do wynagrodzenia za zrealizowane w ramach tych czynności godziny, jak za godziny ponadwymiarowe.
Nauczyciel zatrudniony w innej szkole zostaje powołany w skład zespołu przedmiotowego wyłącznie w porozumieniu z jej dyrektorem. Oddelegowanie nauczyciela do pracy w komisjach maturalnych w innej szkole odbywa się wyłącznie za zgodą dyrektora. W zespołach maturalnych, egzaminacyjnych lub sprawdzianie pracują wyłącznie nauczyciele danego typu szkoły, a delegowanie nauczycieli odbywa się na zasadzie „wymiany” pomiędzy placówkami, w których przeprowadzane są egzaminy maturalne. Dyrektor może wydać nauczycielowi polecenie służbowe zobowiązujące do pracy w komisji w innej szkole.
-
art. 42 ust. 2, ust. 2b ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 zm.),
-
art. 9c ust. 12 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r., nr 256, poz. 2572 ze zm.),
-
§ 43 ust. 5, § 68 ust. 10, § 81 ust. 5 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. nr 83, poz. 562 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: egzamin szkolny, komisja egzaminacyjna, pensum, matura
