Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może w czasie jego trwania całkowicie zrezygnować z pracy albo łączyć pracę z opieką nad dzieckiem. W tym celu powinien złożyć dyrektorowi pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy (maksymalnie do pół etatu). Wniosek taki dyrektor powinien otrzymać dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze. Jeżeli został on złożony bez zachowania terminu, dyrektor obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.
Można obniżyć wymiar czasu pracy zamiast korzystać z urlopu wychowawczego
Dyrektor musi uwzględnić wniosek pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego o obniżenie wymiaru zatrudnienia. Po złożeniu wniosku dyrektor nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z podwładnym. Ochrona trwa jednak tylko przez 12 miesięcy.
Dyrektor przedszkola jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Odmowa obniżenia wymiaru czasu pracy jest naruszeniem praw pracowniczych i stanowi wykroczenie, za które grozi grzywna w wysokości do 2.000 zł.
Dyrektor nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.
Decyzja, w jakich dniach oraz godzinach (w ramach wnioskowanego etatu) pracownik będzie wykonywał pracę, należy tylko i wyłącznie do dyrektora. Pracownik może złożyć swoją propozycję, jak chciałby mieć ułożony grafik, ale dyrektor nie ma obowiązku jej uwzględnić.
Uprawnienia związane z rodzicielstwem, określone m.in. w Kodeksie pracy, mają takie samo zastosowanie do pracowników zatrudnionych w przedszkolach niepublicznych, jak też publicznych.
art. 1867 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
Zobacz także:
