Dotychczas nauczyciel musiał w ramach zajęć i czynności statutowych realizować zajęcia uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów w wymiarze 1 lub 2 godzin w zależności od typu placówki. Są to zajęcia:
Jakie konsekwencje przyniesie likwidacja tzw. godzin karcianych
Od 1 września 2016 r. zostaną zniesione tzw. godziny karciane. Nauczyciele nadal będą prowadzić zajęcia dodatkowe z uczniami, ale po zmianach będą prowadzić je zgodnie z ustaleniami podjętymi przez dyrektora. Może się więc okazać, że liczba przydzielanych godzin będzie większa niż dotychczas.
Zajęcia dodatkowe wciąż obowiązują, ale zmienia się sposób ich przydzielania
- zwiększające szanse edukacyjne uczniów,
- przeznaczone na pracę z uczniem zdolnym lub z uczniem mającym trudności w nauce,
- rozwijające zainteresowania uczniów.
Liczba dodatkowych godzin będzie mogła być wyższa
Dyrektor nadal będzie miał prawo przydzielić nauczycielowi dodatkową liczbę godzin na zajęcia realizujące potrzeby i zainteresowania uczniów ponad pensum. Będzie się to jednak odbywało inaczej niż dotychczas, gdyż dyrektor nie będzie ograniczony obecnie obowiązującymi normami, a 40-godzinnym tygodniem pracy nauczyciela (przy pełnym etacie).
W praktyce może to spowodować, że dyrektor będzie mógł zobowiązać nauczyciela do prowadzenia dowolnej liczby godzin ponad obowiązkowe pensum, ale tak żeby nie przekroczyć 40-godzin.
Brak regulacji dotyczącej liczby realizowanych przez nauczyciela zajęć w ramach zadań statutowych może prowadzić do nierównomiernego rozłożenia obowiązku pracy wśród nauczycieli, a w konsekwencji do przekraczania tygodniowej normy czasu pracy.
Dodatkowe zajęcia nie będą rejestrowane
W założeniu odejście od obowiązku rejestrowania wymiaru dodatkowych zajęć poza pensum ma odbiurokratyzować pracę nauczycieli. Nauczyciele mieli obowiązek wykazywania godzin realizowanych z uczniami. Po wejściu w życie nowych przepisów w praktyce może to powodować trudności w ustalaniu konkretnej liczby godzin przy sporach sądowych związanych z przekroczeniem 40-godzinnego tygodnia pracy.
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz zmianie niektórych innych ustaw (projekt z 6 stycznia 2016 r.).
Zobacz także:
