Uczestniczenie w szkoleniach dla nauczycieli wpisuje się w realizowanie obowiązków przewidzianych w Karcie Nauczyciela i nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych, jeżeli mieści się w ramach 40 godzinnego tygodnia pracy. W ramach czasu pracy nauczyciel jest zobowiązany do prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych z uczniami oraz innych zadań i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, a także zajęć i czynności związanych z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym (art. 42 ust. 2 pkt 1 i pkt 3 Karta Nauczyciela).
Dyrektor szkoły może zaplanować obowiązkowe szkolenia dla nauczycieli
Karta Nauczyciela zobowiązuje kadrę pedagogiczną do pracy w wymiarze 40 godzin tygodniowo. Oznacza to, że oprócz realizowania zajęć w ramach określonego wymiaru pensum nauczyciele są zobowiązani do realizowania innych zadań oraz do doskonalenia zawodowego, do którego dyrektor szkoły ma prawo ich zobowiązać.
Dyrektor szkoły jest odpowiedzialny za podnoszenie wiedzy nauczycieli
Karta Nauczyciela zobowiązuje dyrektora szkoły do zapewnienia nauczycielom pomocy w realizacji ich zadań i ich doskonaleniu zawodowym (art. 7 ust. 2 pkt 4 Karta Nauczyciela). W celu realizacji tego obowiązku dyrektor szkoły otrzymuje dofinansowanie na organizację doskonalenia zawodowego zgodnie z opracowanym wieloletnim planem doskonalenia zawodowego nauczycieli (§ 6 ust. 1 rozporządzenia w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli).
Obowiązek uczestniczenia w szkoleniach dla nauczycieli
Nauczyciel nie może odmówić dyrektorowi szkoły wykonywania zadań, które przewiduje Karta Nauczyciela w czasie pracy określonym tą samą ustawą. Nauczyciel w czasie pracy podlega zwierzchnictwu pracodawcy i ma wykonywać jego polecenia, o ile mieszczą się one w zakresie jego obowiązków. Szkolenia dla nauczycieli wiążą się z obowiązkiem doskonalenia zawodowego, dlatego dyrektor szkoły ma prawo wymagać obecności. Jednocześnie jednak dyrektor szkoły musi zadbać o to, aby szkolenia dla nauczycieli odbywały się w takim czasie i były zapowiedziane z takim wyprzedzeniem, które umożliwi kadrze uczestniczenia w nich bez zakłócania realizacji innych zadań związanych z pracą w szkole.
- art. 7 ust. 2 pkt 4, art. 42 ust. 2 pkt 1 i pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. 2014 r. poz. 191),
- § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz.U. z 2002 r. nr 46 poz. 430).
Zobacz także:
