Skrócenie dnia pracy w przedszkolu jest w takiej sytuacji niedopuszczalne, ponieważ nie przewiduje tego żaden przepis prawa, a poza tym stanowiłoby to oczywiste naruszenie jednego z najistotniejszych obowiązków dyrektora przedszkola.
Dyrektor nie może skrócić czasu pracy w Dzień Edukacji Narodowej
Fakt, że Dzień Nauczyciela jest wolny od zajęć dydaktycznych nie może mieć wpływu na przebieg organizowanych w przedszkolu zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Z tego względu w placówce powinni być obecni zarówno nauczyciele, jak i pracownicy niepedagogiczni. Obowiązkiem dyrektora oraz nauczycieli przedszkola jest bowiem zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i opieki.
Z zasady uroczystości związane z obchodami Dnia Edukacji Narodowej powinny więc być zorganizowane po godzinach pracy przedszkola określonych w statucie placówki, a ustalonych przez organ prowadzący na wniosek dyrektora i rady przedszkola (a w razie jej braku – rady pedagogicznej).
Jeżeli natomiast dyrektor bądź rada pedagogiczna postanowili o zorganizowaniu części obchodów w czasie pracy przedszkola, to uroczystość powinna być tak przeprowadzona, aby nie pozostawić wychowanków bez opieki. Przykładowo, dopuszczalne jest zorganizowanie akademii z udziałem dzieci i przy obecności rodziców. Nauczyciele i pracownicy, którzy tego dnia chcieliby mieć wolne, powinni zgłosić dyrektorowi wniosek urlopowy. Ten zaś, akceptując prośbę podwładnego, powinien się kierować przede wszystkim koniecznością zapewnienia odpowiedniej opieki wychowankom w tym dniu.
W przedszkolach niepublicznych
Powyższe reguły stosuje się również w przedszkolach niepublicznych. Nie ulega wątpliwości, że niezależnie od specyfiki placówki, w każdym przypadku pierwszeństwo powinno mieć bezpieczeństwo wychowanków.
-
art. 6 pkt 1, art. 74 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
-
art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
-
§ 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. nr 6, poz. 69 ze zm.),
-
zał. nr 1 § 10 ust. 2 pkt 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r. nr 61, poz. 624).
Zobacz także:
Tagi: dyrektor przedszkola
