Utrudniony kontakt z rodzicami ucznia może oznaczać problemy w wielu trudnych wychowawczo lub nieprzewidzianych sytuacjach. Dlatego też jak najszybciej należy ustalić zasady organizacji opieki nad uczniami pozostawionymi w kraju przez rodziców wyjeżdżających za granicę w celach zarobkowych. Dziecko powinno mieć zapewnioną właściwą opiekę już od pierwszych dni szkoły.
Z rodzicami pracującymi za granicą należy ustalić zasady kontaktu
Jeśli dziecko rodziców, którzy w celach zarobkowych wyjechali za granicę zostaje pod opieką krewnych rodzice powinni uregulować jego sytuację prawną. Szkoła natomiast powinna poczynić wszelkie ustalenia z wyjeżdżającymi rodzicami.
Zasady opieki nad uczniem, którego rodzice wyjechali za granicę w celach zarobkowych:
-
dyrektor szkoły zobowiązuje nauczycieli i wychowawców do stałego monitorowania zachowania uczniów oraz niezwłocznego informowania dyrektora o tym, że uczeń ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne wymaga objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną,
-
jeżeli zachowanie dziecka niepokoi wychowawców i nauczycieli, kontakt z rodzicami jest niemożliwy, a sytuacja prawna dziecka nie została uregulowana, dyrektor szkoły powiadamia właściwe instytucje. Może wystąpić do sądu o wgląd w sytuację rodzinną dziecka lub złożyć zawiadomienie z urzędu,
-
dyrektor może opracować wewnętrzne procedury szkolne w zakresie organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej porządkujące zakres zadań i czynności pracowników szkoły.
art. 572 ustawy z 17 listopada 1964 r - Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 101 ze zm.).
Zobacz także:
