Opiekunowie letnich wypoczynków - kto może zajmować się dziećmi?

Data: 25-06-2023 r.

Oferta zajęć i wyjazdów dla dzieci w okresie wakacji jest z roku na rok coraz większa. Jednak, jak się okazuje nie każda propozycja realizuje wymogi stawiane letniemu wypoczynkowi. Sprawdźmy jakie obowiązki ma organizator wakacyjnego wyjazdu i kto może być opiekunem dzieci podczas jego trwania. 

Letni wypoczynek może mieć różne formy, takie jak kolonie, półkolonie, obóz czy biwak. Niewątpliwie, aby wypełniał definicję wypoczynku organizowanego dla dzieci i młodzieży musi spełniać kilka warunków. Jednym z nich jest właśnie zorganizowana forma. Jego celem ma być rekreacja lub regeneracja zarówno fizyczna jak i psychiczna. Może być uzupełniony o pewne elementy dodatkowe takie jak działania rozwijające zainteresowania czy uzdolnienia, szkolenia, pogłębianie wiedzy. Aby można było mówić o zorganizowanym wypoczynku, nie może trwać krócej niż dwa dni - nie ma przy tym znaczenia nocleg. Definicja wypoczynku znalazła się w art. 92a ustawy o systemie oświaty. 

 

Resort edukacji przygotował bazę organizatorów wypoczynku, na której można zweryfikować organizatora jeszcze przed zapisaniem dziecka. W przygotowanej bazie można znaleźć wszystkie legalnie organizowane obozy, kolonie, półkolonie i inne zorganizowane formy wypoczynku, zarówno w kraju jak i za granicą. W dostępnych w bazie danych uwzględniono między innymi dane kontaktowe do organizatora, lokalizację wypoczynku. 

Każdy wyjazd musi zostać zgłoszony przez organizatora wypoczynku do właściwego miejscowo kuratorium oświaty. W zgłoszeniu tym mają znaleźć się informacje na temat miejsca wypoczynku, w tym także rodzaju zakwaterowania, liczby uczestników, dane zatrudnionej na potrzeby wypoczynku kadry a także programu pracy z dziećmi. Obowiązkiem organizatora jest także zagwarantowanie dostępu do opieki medycznej. 

Ważne: Kurator oświaty ma uprawnienia do sprawowania nadzoru nad wypoczynkiem organizowanym. Kontrole miejsc wypoczynku mogą przeprowadzać zarówno wizytatorzy jak i sanepid czy straż pożarna. 

Podstawowym obowiązkiem organizatora jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku a także zatrudnienie właściwej kadry odpowiedzialnej za opiekę nad dziećmi. Jakie warunki musi spełnić ta kadra? 

Wychowawcą może zostać jedynie osoba pełnoletnia, która posiada zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego i ma co najmniej średnie wykształcenie. Ten ostatni warunek nie dotyczy jedynie instruktorów harcerskich jeśli są co najmniej przewodnikami i pełnią funkcję wychowawców na wyjazdach organizowanych przez organizacje harcerskie). Dodatkowym warunkiem jest także ukończony kurs na wychowawcę wypoczynku. Zwolnieni są z niego jedynie nauczyciele i osoby pracujące w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, instruktorzy harcerscy, przewodnicy turystyczni).

Aby zostać kierownikiem wypoczynku, trzeba spełnić wszystkie powyższe warunki, a dodatkowo także ukończyć kurs kierownika wypoczynku - chyba, że dana osoba zajmuje kierownicze stanowisko m.in. w szkole, a także mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu zadań dydaktyczno-wychowawczych lub opiekuńczo-wychowawczych uzyskane w okresie ostatnich 15 lat (nie dotyczy nauczycieli, instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej podharcmistrza).

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43121 )
Array ( [docId] => 43121 )