Nauczyciel zobowiązany jest m.in. do rzetelnego realizowania zadań związanych z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.
Wychowawca świetlicy może odprowadzać uczniów na przystanek
Nauczyciele realizują również zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom. Dyrektor szkoły może zlecić wychowawcy świetlicy odprowadzanie dzieci na przystanek poza terenem szkoły i odbieranie ich z miejsca przyjazdu autobusu dowożącego do szkoły.
Praca nauczyciela nie ogranicza się zatem wyłącznie do prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych w wymiarze określonym pensum. W ramach zaś tego czasu oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel zobowiązany jest realizować:
-
zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz,
-
inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, z tym że w ramach tych zajęć:
-
nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, jest obowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 2 godzin w tygodniu,
-
nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest obowiązany prowadzić zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu;
-
-
zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Nauczyciela można zatem zobowiązać do wykonywania zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom nie tylko w trakcie realizowanych zajęć, ale także poza nim np. do pełnienia dyżurów w czasie przerw, czy do odprowadzania dzieci do autobusu.
Dyrektor jako przełożony służbowy ma prawo wydać wychowawcy świetlicy polecenie, w tym polecenie pisemne, w którym wskaże konkretne zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom, mogą one dotyczyć odprowadzania dzieci z i do autobusu.
Nawiązując stosunek pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym; pracodawca zaś zobowiązuje się do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Z powyższych przepisów wynika więc, że dyrektor jako pracodawca może przydzielić nauczycielowi wykonywanie zadań także poza budynkiem szkoły.
- art. 6, art. 7, art. 42 ustawy z 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2014 r. poz. 191),
- art. 22, art. 128 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
