Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy w przedszkolu według zaleceń Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia
W przypadku wszawicy w przedszkolu należy działać zgodnie procedurą
Wszawica w błyskawicznym tempie może opanować całe przedszkole. By temu zapobiec, należy uzyskać od rodziców/opiekunów prawnych dzieci pisemną zgodę na przegląd higieny osobistej, w tym na kontrolę czystości skóry głowy przedszkolaków, a w razie wykrycia wszawicy – wdrażać natychmiastowe leczenie.
Krok 1.
Dyrektor placówki zarządza przeprowadzenie przez pielęgniarkę kontroli czystości skóry głowy u wszystkich dzieci w grupie z zachowaniem zasady intymności (kontrola indywidualna w wydzielonym pomieszczeniu).
Krok 2.
Pielęgniarka lub wychowawca (w sytuacji braku pielęgniarki w przedszkolu) zawiadamia rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę, o konieczności podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy. W razie potrzeby informuje o sposobach zwalczania wszawicy.
Krok 3.
Pielęgniarka informuje dyrektora przedszkola o wynikach kontroli i skali zjawiska w grupie dzieci, ewentualnie w całym przedszkolu.
Krok 4.
Dyrektor lub upoważniona przez niego osoba informuje wszystkich rodziców dzieci o stwierdzeniu wszawicy w przedszkolu. Zaleca:
-
podjęcie kuracji specjalnymi preparatami nie tylko dziecka, ale także rodziny,
-
codzienną kontrolę czystości głowy dziecka oraz czystości głów domowników,
-
rozdaje ulotki informacyjne, jak pozbyć się wszy i postępować w domu, aby zapobiec dalszemu zarażaniu.
Krok 5.
W przypadku gdy rodzice zgłoszą trudności w przeprowadzeniu kuracji (np. brak środków na zakup preparatu) dyrektor przedszkola we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej udzielają rodzicom lub opiekunom niezbędnej pomocy.
Krok 6.
Pielęgniarka po upływie od 7 do 10 dni kontroluje stan czystości skóry głowy dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców.
Krok 7.
W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań pielęgniarka zawiadamia o tym dyrektora przedszkola w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków.
Krok 8.
Jeśli rodzice uchylają się od podjęcia kuracji, dyrektor przedszkola zawiadamia ośrodek pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia im potrzebnego wsparcia.
-
§ 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. nr 6, poz. 69 ze zm.),
-
§ 9 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 28 sierpnia 2009 r. w sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą (Dz.U. z 2009 r. nr 139, poz. 1133).
Zobacz także:
Tagi: pielęgniarka, dyrektor przedszkola
