Wycieczki przedszkolne organizowane są przez dyrektora i nauczycieli przy współpracy z rodzicami, biurem podróży lub z organem prowadzącym w zakresie finansowania i udostępniania środka transportu. Na początku września wychowawcy grup i dyrektor ustalają harmonogram wycieczek na dany rok szkolny. Jest on integralną częścią rocznego planu wychowawczo-dydaktycznego. Terminy i sposób realizacji wycieczek grono pedagogiczne uszczegóławia w ciągu roku. W lutym warto dokładnie opracować plany wycieczek na kolejny semestr.
W przedszkolu powinien funkcjonować regulamin wycieczek
Dyrektor powinien zebrać wszystkie przepisy dotyczące organizacji wycieczek przedszkolnych w jednym dokumencie i stworzyć regulamin wyjść z dziećmi. Warto także przekazać nauczycielom, jakie dokumenty przed organizacją wycieczki i po jej zakończeniu powinni przedłożyć dyrektorowi.
Zadania dyrektora przedszkola związane z organizacją wycieczek są elementem prowadzenia nadzoru pedagogicznego. Dlatego powinien on dopilnować, by nauczyciele już podczas planowania wycieczek szczegółowo opracowali ich trasy, znali cele wychowawcze i edukacyjne określonych wyjść, rodzaj transportu i sposób wyżywienia dzieci.
Jeśli przedszkole zamierza prowadzić działalność krajoznawczo-turystyczną w sposób zorganizowany wszelkie sprawy związane z ich organizacją należy określić w regulaminie wycieczek i imprez.
Jednym z najważniejszych dokumentów będących załącznikiem do regulaminu jest karta wycieczki, którą dyrektor zobowiązany jest zaakceptować przed planowanym wyjściem.
Do karty należy załączyć harmonogram wycieczki. Powinien on określać datę i godzinę wyjścia z przedszkola i planowany czas powrotu, liczbę kilometrów i miejscowość, do której wycieczka się odbędzie. Do karty należy dołączyć również listę osób uczestniczących, zakres zadań opiekunów i kierownika wycieczki, zgodę rodziców na udział dzieci w wyjściu oraz rachunki wydatków.
Przepisy nie zwalniają ze sporządzania karty wycieczki nawet wówczas, gdy ma się ona odbyć w tej samej miejscowości, w której znajduje się przedszkole. W dokumentacji wycieczki powinno znaleźć się także jej podsumowanie, czyli ocena stopnia realizacji programu oraz rozliczenie finansowe.
W przedszkolach niepublicznych wszelkie zasady organizowania wycieczek nie różnią się od zasad obowiązujących w przedszkolach publicznych.
-
art. 14 ust. 8, art. 22 ust. 2 pkt 12 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
-
rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 28 sierpnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz.U. z 2014 r. poz. 1150).
Zobacz także:
