Rodzice wspólnie rozstrzygają o istotnych sprawach dziecka, a w razie braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Jeżeli obydwoje rodzice sprawują nad dzieckiem władzę rodzicielską, to każde z nich ma prawo do podejmowania dotyczących go decyzji.
Umowa z przedszkolem podpisana przez jednego rodzica – czy trzeba żądać drugiego podpisu?
Żadne przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie przewidują konieczności podpisania umowy z przedszkolem przez oboje rodziców. Taki wymóg może wynikać z regulacji wewnętrznych przedszkola. Należy jednak podkreślić, że jeśli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, to każde z nich jest obowiązane jak i uprawnione do jej wykonywania.
Zasada przynależności władzy rodzicielskiej do obojga rodziców nie oznacza, że wykonując ją zawsze muszą działać razem, ale że każdy z rodziców może decydować o sprawach dotyczących dziecka. Wyjątkiem są tzw. istotne sprawy dziecka definiowane jako sprawy mające wpływ na dalszy rozwój dziecka, a do takich spraw należą:
- wybór imienia dziecka,
- określenie miejsca pobytu dziecka,
- zmiana nazwiska dziecka,
- decyzje dotyczące leczenia dziecka,
- decyzje dotyczące wyjazdu dziecka za granicę
- wybór szkoły i przyszłego zawodu dziecka.
Podpisanie umowy o uczęszczaniu dziecka do przedszkola co do zasady nie należy do istotnych spraw związanych z wychowaniem, ponieważ wybór przedszkola nie wiąże się bowiem bezpośrednio z wyborem jego przyszłej drogi zawodowej.
- art. 97 ustawy z 25 lutego 1964 Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 682),
- art. 102 ust. 1 pkt 6 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: Oświata, Bezpieczeństwo i opieka
