Za bezpieczeństwo uczniów w czasie planowych zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz w trakcie przerw międzylekcyjnych odpowiada dyrektor szkoły. Uczniowie nie mogą samowolnie opuszczać terenu szkoły np. w celu udania się do pobliskiego sklepu. W przeciwnym razie uczeń narażony jest na zagrożenie dla zdrowia lub życia np. gdy wbiegnie w pośpiechu pod koła przejeżdżającego auta lub zostanie zaatakowany. Wówczas za takie zdarzenie odpowiedzialność poniesie dyrektor szkoły, nawet jeśli uczeń był pełnoletni.
Szkoła odpowiada za uczniów wychodzących ze szkoły w czasie przerw
Uczniowie nie powinni wychodzić poza teren szkoły w czasie przerw. W czasie planowanych zajęć szkoła odpowiada za ich bezpieczeństwo. Zasady opuszczania budynku oraz terenu szkoły należy zamieścić w statucie.
Ustawa o systemie oświaty nie stanowi rozróżnienia odpowiedzialności dyrektora za uczniów pełnoletnich oraz niepełnoletnich. Aby uniemożliwić uczniom samowolne opuszczanie terenu szkoły należy ustalić dyżury nauczycieli przy wyjściu poza teren szkoły. Nauczyciele nie będą narażeni na zmarznięcie czy zmoknięcie, jeśli dyżur będzie ustalony przed wyjściem ze szkoły, a nie za nim.
Dyrektor szkoły ma obowiązek umożliwić uczniom spędzanie przerw na świeżym powietrzu, jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne. W związku z tym zapewnia uczniom możliwość wychodzenia na boisko lub podwórko szkolne – zawsze pod opieką nauczycieli dyżurujących. Jeśli wówczas wydarzy się wypadek, dyrektor nie poniesie odpowiedzialności gdyż zapewnił wszelkie warunki bezpieczeństwa na terenie szkoły - zorganizował dyżury nauczycieli oraz zapewnił właściwe warunki bhp.
-
art. 39 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256 poz. 2572 ze zm.),
-
§ 14 ust. 2 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. nr 6, poz. 69 ze zm.).
Zobacz także:
