W takim przypadku szkoła powinna:
Szkoła musi reagować na cyberprzemoc wobec uczniów
Uczeń, który w Internecie np. na portalu społecznościowym oczernia innego ucznia, publikuje bez jego zgody zdjęcia, naruszając tym samym jego dobra osobiste podlega nie tylko ewentualnej odpowiedzialności karnej, ale przede wszystkim konsekwencjom opisanym w statucie szkoły.
- zastosować regulaminową karę przewidzianą w statucie szkoły w przypadku stosowania różnych form przemocy przez uczniów (§ 16 załącznika nr 2, § 18 załącznika nr 3, 5a, 5d, 5e, §17 załącznika nr 4, 5, § 19 załącznika nr 5b, § 16 załącznika nr 5c do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r.),
- przeprowadzić rozmowę z rodzicami informującą o zdarzeniu, podjętych przez szkołę działaniach oraz konsekwencjach prawnych czynu (§ 2 pkt 10 załącznika nr 2, 3 i 4, 5c, § 2 pkt 11 załącznika nr 5, 5a, 5b, 5d do ww. rozporządzenia),
- zobowiązać nauczycieli do omówienia z uczniami problemu przemocy w sieci i konsekwencji, jakie poniesie sprawca takich czynów.
Szkoła nie może pozostać bierna, gdy uczniowie doświadczają przemocy ze strony swoich kolegów. Celowy atak skierowany na konkretną osobę z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych jest formą przemocy (cyberprzemoc). Przykładami takiej przemocy mogą być: smsy lub mmsy rozsyłane do znajomych z obraźliwymi treściami na temat ofiary, umieszczanie obraźliwych zdjęć lub filmików na portalach społecznościowych, najczęściej bez wiedzy i zgody osób, których dotyczą. W związku z tym, że ten szczególny rodzaj przemocy nabiera na sile i poszerza swój zakres szkoła powinna uwzględnić możliwość stosowania jej przez uczniów, ustalić sposób postępowania, gdy pojawi się problem i przewidzieć kary za takie czyny oraz zaplanować działania przeciwdziałające jego rozszerzaniu się. Zapisy statutu szkoły na nowy rok szkolny – skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań.
- ustawa z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. nr 88, poz. 553 ze zm.),
- ustawa z 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2014 r. poz. 382.),
- ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121),
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. nr 61, poz. 624, ze. zm.).
Zobacz także:
