Uprawnienie do bezpłatnego otrzymania produktów wycofanych z rynku dokonywane jest decyzją Prezesa Agencji Rynku Rolnego, na wniosek zainteresowanego przedszkola.
Przedszkola mogą bezpłatnie otrzymać produkty spożywcze
Przedszkola mogą uczestniczyć w mechanizmie „Administrowanie rozdysponowywaniem owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży”. Polega on na przyjęciu owoców i warzyw przekazanych bezpłatnie przez producentów na cele bezpłatnej dystrybucji w zamian za unijne rekompensaty.
Otrzymane produkty nie zastępują kupowanych owoców i warzyw
Owoce lub warzywa otrzymane bezpłatnie od producentów nie mogą zastąpić ilości normalnie kupowanych przez jednostkę, która te produkty otrzymała. Mogą być jedynie uzupełnieniem tych ilości. Dystrybucja powinna przebiegać w sposób racjonalny na podstawie możliwości konsumpcyjnych wychowanków przedszkola.
Produkty przeznaczone do wycofywania muszą spełnić określone wymagania, przede wszystkim jakościowe, muszą być przydatne do sprzedaży i posiadać jakość handlową.
Za nieprzestrzeganie wymagań grożą sankcje
Przedszkole otrzymujące bezpłatnie owoce i warzywa nieprzeznaczone do sprzedaży może zostać poddane niezapowiedzianej, wyrywkowej kontroli. W jej ramach sprawdza się:
- czy dane podane we wniosku były prawdziwe,
- czy działania dotyczące bezpłatnej dystrybucji są przeprowadzone odpowiednio i zgodne z obowiązującymi przepisami,
- ostateczne miejsce przeznaczenia i sposób wykorzystania otrzymanych produktów,
- dokumentację, jaką przedszkole ma obowiązek prowadzić (ewidencja towarów pochodzących z bezpłatnej dystrybucji, księgi rachunkowe).
W przypadku nieprzestrzegania wymagań zastosowanie mają sankcje, tj.:
- cofnięcie uznania oraz skreślenie z „Rejestru uznanych organizacji charytatywnych i uprawnionych innych jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych” – sankcja ta staje się natychmiast skuteczna i obowiązuje co najmniej przez rok gospodarczy (przedszkole nie będzie kwalifikowało się do otrzymywania produktów wycofanych),
- sankcja finansowa – nałożenie przez ARR kary, tj. kwoty o równowartości wsparcia przyznanego producentowi, który przekazał produkty danej jednostce organizacyjnej, w tym kosztów sortowania, pakowania oraz transportu.
W mechanizmie „Administrowanie rozdysponowywaniem owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży” mogą uczestniczyć także przedszkola niepubliczne. W takim przypadku wniosek składany do ARR musi zostać uzupełniony o zaświadczenie o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych.
W przypadku prywatnych placówek, które nie widnieją w SIO, do wniosku do ARRR należy dołączyć również zaświadczenie o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych.
Zobacz także:
Tagi: oświata, bezpieczeństwo i opieka
