Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 to największy pod względem budżetu program operacyjny realizowany w Polsce. Łączna wielkość środków unijnych zaangażowanych w realizację Programu wyniesie 27,41 mld euro. Natomiast kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach wyniesienie 200 mln zł.
Przedszkola i szkoły mogą uzyskać dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej
Od 22 stycznia 2016 r. szkoły i przedszkola mogą składać wnioski o dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w budynkach. Każda placówka oświatowa spełniająca kryteria może skorzystać ze środków unijnych przeznaczonych m.in. na wymianę okien czy modernizację źródeł ciepła.
Co jest dofinansowane? |
projekty polegające na:
w wyniku których zostaną zmniejszone wartości wskaźników rocznego zapotrzebowania na: energię użytkową, energię końcową oraz nieodnawialną energię pierwotną. |
Kto może przystąpić do konkursu |
państwowe jednostki budżetowe, w tym m.in.: szkoły, zakłady karne, domy dziecka, szkoły wyższe |
Termin składania wniosków |
od 22 stycznia do 29 kwietnia 2016 r |
Dodatkowe informacje |
Zakres przedsięwzięcia głębokiej kompleksowej modernizacji energetycznej budynku musi wynikać z przeprowadzonego audytu energetycznego. Dodatkowe punkty mogą być przyznane np. za zwiększenie efektywności |
Wnioski można składać do 29 kwietnia 2016 r.
Czas oceny wniosków wynosi 120 dni. Nie wlicza się do niego czasu na udzielanie przez Wnioskodawcę wyjaśnień, a także uzupełniania lub poprawy dokumentacji. Wnioski należy składać poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dostępny na stronie: http://gwd.nfosigw.gov.pl.
Dyrektor przedszkola lub szkoły musi zadbać o wkład własny
Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowalnych na poziomie projektu w ramach konkursu to 85%z zastosowaniem luki w finansowaniu jako warunku uwzględniania dochodu w projekcie. Na etapie oceny wniosku o dofinansowanie wymagane jest przedłożenie oświadczenia o zapewnieniu udziału własnego. Dyrektor przedszkola lub szkoły musi zadbać zatem, aby było to minimum 15% wartości projektu. W wyniku oceny wniosku lub na etapie negocjacji szczegółowych zapisów przyszłej umowy o dofinansowanie, możliwe jest nałożenie na dyrektora przedszkola lub dyrektora szkoły dodatkowych warunków koniecznych do spełnienia w określonym czasie.
Wszelkie informacje dotyczące tego, jak skorzystać z programu, a także niezbędna dokumentacja znajduje się na stronie: http://poiis.nfosigw.gov.pl/
- ustawa z 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. poz. 1146 ze zm.).
- Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 zatwierdzony decyzją Komisji Europejskiej z 16 grudnia 2014 r.
Zobacz także:
