Obecnie w szkołach podpis elektroniczny ma zastosowanie np. przy archiwizacji dzienników. W terminie 10 dni od dnia zakończenia roku szkolnego, a w przypadku szkół policealnych dla młodzieży oraz szkół dla dorosłych — w terminie 10 dni od dnia zakończenia semestru, dane stanowiące dziennik elektroniczny zapisuje się na informatycznym nośniku danych, według stanu odpowiednio na dzień zakończenia roku szkolnego oraz na dzień zakończenia semestru, w sposób zapewniający możliwość:
Podpis elektroniczny niezbędny w przypadku dziennika elektronicznego
Korzystanie przez szkołę z e-dziennika pociąga za sobą konieczność elektronicznego podpisu. Zapewnia on między innymi możliwość weryfikacji danych z dziennika i prześledzenie wszelkich zmian dokonanych po złożeniu podpisu.
- sprawdzenia integralności danych stanowiących dziennik elektroniczny przez zastosowanie podpisu elektronicznego,
- weryfikacji podpisu elektronicznego lub danych identyfikujących,
- odczytania danych stanowiących dziennik elektroniczny w okresie przewidzianym dla przechowywania dzienników.
Podpis elektroniczny to nic innego jak dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, np. logicznie powiązanymi, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny. Bezpieczny podpis elektroniczny musi spełniać dodatkowe trzy warunki:
- jest przyporządkowany wyłącznie do osoby składającej ten podpis,
- jest sporządzony za pomocą podlegających wyłącznej kontroli osoby składającej podpis elektroniczny bezpiecznych urządzeń do składania podpisu elektronicznego i danych służących do składania podpisu elektronicznego,
- jest powiązany z danymi, do których został dołączony, w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana tych danych jest rozpoznawalna.
Bezpieczny podpis elektroniczny jest równoważny pod względem skutków prawnych z podpisem własnoręcznym.
- § 22 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2014 r. poz. 1170),
- art. 9 ust. 2 pkt 6 ustawy z 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 743).
Zobacz także:
