Postępowania dyscyplinarne powinny zmierzać do rzetelnej oceny postawy nauczyciela, ale też chronić dzieci, które w tym postępowaniu występują w roli świadków. W przepisach nie określono jednoznacznie warunków, w jakich może być przesłuchiwany przedszkolak w toku postępowania zarówno wyjaśniającego, jak i dyscyplinarnego. Aktualne przepisy pozwalają także na to, aby obwiniony i jego obrońca zadawali świadkowi pytania.
Komisje dyscyplinarne dla nauczycieli – o zmiany apeluje RPD
Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka konieczna jest zmiana przepisów dotyczących postępowania dyscyplinarnego nauczycieli, ponieważ obecne regulacje nie zabezpieczają dostatecznie interesów dzieci. RPD wskazuje, że dobrym przykładem mogą być przesłuchania dzieci stosowane w procedurach karnych.
W takich sytuacjach, jak przesłuchanie dziecka w obecności obwinionego nauczyciela, prawa i dobro przedszkolaka są szczególnie narażone na uszczerbek. Zachodzi bowiem uzasadniona obawa, że obecność nauczyciela przy przesłuchaniu dziecka może wywoływać u niego silny stres. Nie sprzyja to też rzetelnemu wyjaśnieniu sprawy.
Zdaniem Marka Michalaka dobrym przykładem mogą być przesłuchania dzieci stosowane w procedurach karnych. W takich sytuacjach dziecko odpowiada na pytania w specjalnie przygotowanym do tego pokoju, bez obecności sprawcy zdarzenia i z udziałem psychologa.
W przedszkolach niepublicznych
Stanowisko RPD dotyczy również przedszkoli niepublicznych.
strona internetowa Rzecznika Praw Dziecka.
Zobacz także:
