Zasady odbioru dziecka z przedszkola powinny być szczegółowo uregulowane w statucie przedszkola. Przepisy prawa przewidują, że dziecko może być odebrane zarówno przez rodzica (prawnego opiekuna), jak i inną osobę upoważnioną przez rodzica (prawnego opiekuna) do odbioru, o ile osoba ta zapewnia dziecku pełne bezpieczeństwo. Nie musi więc być to osoba pełnoletnia. To rodzic (bądź prawny opiekun dziecka) decyduje, kto ma odebrać jego dziecko z przedszkola. Może więc uznać, że dziecko będzie odbierane przez niepełnoletnie rodzeństwo, które wedle jego osądu jest na tyle samodzielne i dojrzałe emocjonalnie, że może sprawować pieczę nad młodszym bratem lub siostrą w trakcie powrotu do domu.
Dziecko z przedszkola może odebrać osoba niepełnoletnia
Statut przedszkola nie może zawierać zakazu odbierania wychowanków z placówki przez osoby niepełnoletnie. Jednakże osoby te muszą być upoważnione przez rodziców do odbioru dziecka, a ich pisemna zgoda musi się znajdować w dokumentacji przedszkolnej.
Dyrektor przedszkola nie może ingerować w decyzję rodziców. Należy jednak uniemożliwić odbiór dziecka przez osobę, która nie została upoważniona przez rodziców. Formularz upoważnienia może stanowić załącznik do wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola. Może być również wręczony rodzicom w inny sposób. Rodzice powinni być bowiem świadomi faktu, że odbiór ich dziecka przez inną osobę wymaga udzielenia jej stosownego upoważnienia.
Opisana zasada powinna być również przestrzegana również w przedszkolach niepublicznych.
§ 2 ust. 1 pkt 4 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (tekst jedn.: Dz.U. z 2001 r. nr 61, poz. 624 ze zm.).
Zobacz także:
