Do wszystkich przedszkoli i tych publicznych, i niepublicznych rodzice przyprowadzają dzieci z infekcjami przeziębieniowymi. Rodzice zapominają lub ignorują sytuację, że wiele infekcji roznosi się drogą kropelkową (kaszel, kichanie). W trosce o bezpieczeństwo dzieci i pracowników placówki, stosowne zapisy dotyczące nieprzyjmowania chorych dzieci należy zawrzeć w statucie przedszkola. Powinien on regulować obowiązki rodziców i nauczycieli związane z przyprowadzaniem dzieci do przedszkola, w tym także sposób postępowania w przypadku przyprowadzania chorych dzieci.
Dyrektor przedszkola może odesłać chore dziecko do domu
Dziecko przeziębione nie powinno trafić do przedszkola, ponieważ naraża nie tylko swoje zdrowie, ale i innych zdrowych osób. W statucie przedszkola powinny znaleźć się zapisy dotyczące zasad postępowania w przypadku przebywania w placówce dzieci z widocznymi objawami choroby.
Oprócz tego warto opracować i wprowadzić szczegółowy opis zasad – procedury bezpiecznego pobytu dziecka w przedszkolu. W procedurach tych należy określić między innymi zasady postępowania w przypadku przebywania w przedszkolu dzieci z widocznymi objawami choroby czy obowiązki rodziców, gdy przyprowadzają dziecko po odbytej chorobie.
Z dokumentem tym należy zapoznać rodziców w chwili zapisywania dziecka do placówki lub na pierwszym spotkaniu w nowym roku szkolnym. Uświadomi to rodzicom ich prawa i obowiązki, a nauczycielom pozwoli odpowiednio wypełniać zadania w chwili przyjmowania dziecka do przedszkola, powołując się na wewnętrzne uregulowania.
-
art. 1 ust. 10, art. 5 ust. 7ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
-
art. 6 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
